Xiaomi Amerikan Ambargosu Kalktı

0 1

Xiaomi Amerikan ambargosu kalktı. An itibariyle Xiaomi, Amerika’nın kara listesinde bulundurduğu firmalar arasında yer almıyor.

Xiaomi’nin kara listeye alınma süreci gerçekten çok ilginçti. Normal şartlarda Amerika’nın Çinli firmalara karşı tutumunu biliyoruz. Zira bu tutumdan Huawei’de nasibini almıştı. Bu bağlamda Huawei’nin sırf bu sebepten Google uygulamalarını kullanamadığını bile bilmekteyiz. Böylece de Huawei bir tercih haline gelmemeye başlamıştı. Ancak Huawei hadiseleri bir yana dursun, Çin’in ikinci yükselen yıldızı Xiaomi için de durumlar pek farklı değil. Çin’den ortaya çıkan ve yükselen iki firma dendiği zaman akıllara önce Huawei, sonra da Xiaomi gelmekte. Bu durumun üzerine de ABD ikinci büyük olan Xiaomi’yi oyun dışı bırakmak istedi.

ABD’nin iddialarına göre Xiaomi, Çin Devleti’nin ordusuna bilgi satmaktaydı. Ancak Xiaomi tarafı elbette ki bu iddiaları şiddetle reddetti. Üstelik Xiaomi yetkilileri Huawei’nin yapmadığı bir şey yaptılar, o da Amerika mahkemesine başvurmak oldu. Normal şartlarda Huawei engellendiği zaman direkt olarak saldırgan bir tutum takınmış ve hiçbir şekilde Amerikan mahkemelerine müracaat etmemişti. Bunun üzerine de Huawei’nin kendisini savunmaması Amerika’nın işine gelmişti. Fakat Xiaomi bu tutumu izlemedi. Xiaomi, ambargo uygulanmaya başladığı ilk gün net bir basın bülteni ile Amerikan hukukuna başvurduklarını açıkladı. Amerikan hukukuna güvendiklerini belirten Xiaomi yetkilileri durumun ve yanlış anlaşılmanın kısa süre içerisinde çözüleceğini belirtti. Görünüşe göre durum öyle de oldu. An itibariyle Xiaomi için işler gayet yolunda.

Xiaomi Amerikan Ambargosu Kalktı

Xiaomi hem alt markaları ve hem de kendi bünyesiyle beraber dev bir teknoloji şirketine dönüşmüş vaziyette. Sadece mobil alanda işlev görmeyen firma aynı zamanda farklı alanlarda da ürünler çıkartmaya devam ediyor. Gerek Redmi ve gerekse Poco markalarıyla da zirvedeki yerini koruyan Xiaomi, Çin’in en fazla öne çıkan markalarından bir tanesi. Yaşanan bu gelişmeler ve ambargo süreci de Xiaomi’yi daha güçlü kılmayı başardı, çünkü kamuoyu için Xiaomi artık yanlış koyulan Amerikan ambargosunu aşmış bir firma olarak önce çıkacak. Xiaomi Amerikan ambargosu kalktı, bu noktadan sonra uzun süre boyunca Amerika’nın Xiaomi üzerine uğraşmaması muhtemel.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.