WhatsApp Sözleşme Zorunluluğu Kaldırıldı

0 5

WhatsApp sözleşme zorunluluğu kaldırıldı, artık sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılar da ilgili uygulamayı kullanmaya devam edebilecek.

Facebook şirketine bağlı olan WhatsApp geçtiğimiz aylarda gerçekten büyük bir skandal ile gündeme gelmişti. Bu skandal neticesinde kullanıcılarına zorunlu olarak sözleşme imzalatmaya çalışan şirket, sözleşme detaylarında kullanıcılarının verilerini istediği gibi paylaşacağını belirtmekteydi. Elbette ki bu durum gerek ülkemizde ve gerekse dünyada büyük gündem oldu. Öyle ki sadece bu sebepten ötürü Telegram, Signal ve benzeri uygulamaların indirme sayıları bir günde milyonlara ulaştı. Hiçbir kullanıcı bilinçli olarak kendi verisini başkalarıyla paylaşmak istemez. Bu bağlamda WhatsApp’ın yapmaya çalıştığı başarısız oldu. Zira kullanıcıların sert tepkisi şirketin canını sıktı.

Aynı zamanda şirkete açılan onlarca davayı da unutmamak gerek. Bu davalar neticesinde WhatsApp gerek Avrupa ve gerekse Amerika’da büyük bir yargı sürecine girmekte. Çünkü diğer ülke vatandaşları da dayatılan zorbalıktan şikayetçi. Bütün bu baskılara dayanamayan şirket de yakın bir süre zarfı içerisinde sözleşme mevzusunu ortadan kaldırdığını açıkladı. Normal şartlarda sözleşme imzalamayanlar 15 Mayıs 2021 tarihinde WhatsApp kullanamayacaktı. Ancak son yayımlanan detaylara göre bu tarih artık yok. Sözleşmeyi kabul etmeyenlerin de gönül rahatlığı ile WhatsApp kullanması mümkün. Peki sözleşmeyi kabul edenler ne olacak? İşte o nokta tam bir muamma. Çünkü WhatsApp sözleşmeyi yeniden sunmak gibi bir fikre sahip değil.

WhatsApp Sözleşme Zorunluluğu Kaldırıldı

Her şeye rağmen bu sürecin son derece sancılı olduğunu söylemek mümkün. Çünkü unutmayın ki WhatsApp, Facebook, Instagram, Twitter ve TikTok gibi uygulamalar biz istemesek de bilgilerimizi paylaşmaktalar. Dolayısıyla sözleşme imzalatma sürecinin sadece işin yasal boyutu olduğunu düşünmeniz doğru olacak. Çünkü bu tip uygulamalar siz farkında olmadan bu işlemleri gerçekleştirmekte. Böylece de başvurabileceğiniz bir yasal merci söz konusu olmuyor. Dolayısıyla unutmayın ki internette bir ürünü ücretsiz kullanmaktaysanız genellikle takip ediliyorsunuzdur. Çünkü ücretsiz ürünlerin asıl ücretleri kullanıcılarıdır. WhatsApp sözleşme zorunluluğu kaldırıldı, en azından artık bilgilerinizin paylaşılması durumunda dava açma hakkına sahipsiniz. Fakat hakkınızı nasıl ve nerede arayacaksınız, işte bu da ayrı bir merak konusu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.