WhatsApp Masaüstü Görüntülü Görüşme Aktif

0 32

WhatsApp masaüstü görüntülü görüşme ve sesli konuşma özelliğini getirdi. An itibariyle özelliği herkes kullanılabilmekte.

WhatsApp’ın çok uzun zamandır görüntülü görüşme ve sesli konuşma özellikleri bulunmakta. iOS ve Android platformlarında aktif olarak kullanılabilen bu özellikler ne yazık ki masaüstünde kullanılamıyordu. Gerek WhatsApp Web ve gerekse WhatsApp masaüstü bu özelliklere izin vermemekteydi. Kullanıcılar tarafından gelen yoğun baskı ve istek doğrultusunda sonunda ilgili özellikler masaüstü platformlarına da getirildi.

Artık bilgisayarınızdan aktif olarak görüntülü konuşma ve sesli konuşma özelliklerine erişebileceksiniz. Üstelik karşınızdaki kişi mobilden bağlanmakta olsa bile sizinle irtibata geçebilmesi mümkün. Bu durum WhatsApp için son derece geç atılmış bir adım oldu. Zira birçok sosyal medya uygulaması halihazırda bu özelliği bünyesinde barındırmaktaydı. Kullanıcıların sırf bu sebepten dolayı Facebook ve Skype gibi alternatif yazılımlara da yöneldiğini görmüştük. Her ne kadar geç olsa da güç olmadı diyelim. An itibariyle artık WhatsApp aracılığıyla bilgisayardan görüntülü ve sesli irtibata geçebilmeniz mümkün olacak.

WhatsApp Masaüstü Görüntülü Görüşme ve Sesli Konuşma

Özelliğin aslında Ocak 2021 itibariyle denendiğini belirtelim. Son derece kısıtlı bir kullanıcı kitlesine sunulan ilgili özellik aktif olarak denenme aşamasındaydı. Masaüstü uygulamalarında denen bu özelliğin yoğunlukla Mac kullanıcılarına açıldığını görmüştük. Fakat WhatsApp özelliği Windows kullanıcılarına da açmış durumda. Gerek Windows ve gerekse Mac kullanıcılarının ilgili özelliklerden faydalanması mümkün.

Fakat özelliğin ilk etapta yalnızca masaüstü uygulamasında çalışacağını belirtelim. Yani tarayıcılardan giriş yapılan WhatsApp Web platformunda bu özelliklerden istifade edemeyeceksiniz. Özelliği kullanmak adına Windows ya da Mac mağazalarından WhatsApp uygulamasını indirmeniz gekmekte. Her ne kadar kullanıcıların WhatsApp masaüstü hakkında ciddi şikayetleri bulunsa da şirket böyle bir kararı uygun gördü.

İlerleyen süreçlerde WhatsApp Web’e de ilgili özelliklerin geleceğine kesin gözüyle bakılmakta. Lakin WhatsApp masaüstü görüntülü görüşme ve sesli konuşma özelliğini bu kadar uzun sürede kazanabilmişken, WhatsApp Web için de bu sürecin uzayabileceğini belirtelim. WhatsApp yetkilileri ilgili uygulamanın hâlâ geliştirme aşamasında olduğunu ve bazı hatalarla karşılaşılabileceğini belirttiler. İlerleyen güncellemelerle beraber bu hataların giderileceği tahmin edilmekte.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.