Volvo Elektrikli Araba Üretimi 2030 Yılını Hedefliyor

0 31

Volvo elektrikli araba üretimi 2030 yılında tamamen tavan yapacak. Şirket bu konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İsveçli otomobil üreticisi olan Volvo, kullanıcıları güvenli araba modelleriyle buluşturması hususunda tanınmakta. Volvo, dünya genelinde küresel karbon emisyonlarını azaltmak amacıyla tüm dizel, benzinli ve hibrit araba seçenekleri aşamalı olarak üretimden kaldıracak. İsveçli şirket 2030 yılına kadar yalnızca elektrikli araba satacağını söylüyor. Üstelik bu hedefini uzun bir süreç içerisinde başaracak gibi duruyor. Ancak Volvo’nun şu anki otomobil pazarında da lider firma olmadığını belirtmek gerek.

2030 hedefleriyle beraber firma, elektrikli araba piyasasıyla dünyaya öncülük etmek istiyor. Hedefleri hakkında açıklama yapan Volvo CEO’su, bunun için kârlı büyümeye ihtiyaçları olduğunu ve bu yüzden küçülen bir işletmeye yatırım yapmaktan ziyade geleceğe yönelik yatırım yapmak istediklerini söyledi. Bundan dolayı İsveçli şirket, elektrikli arabalara yatırım yapacağını vurguladı.

CEO, bir başka hedeflerinde ise Tesla’yla birlikte hızla büyüyen elektrikli araba segmentinde lider olmayı istediklerini söyledi. Volvo, elektrikli araba piyasasında liderliği alabilir mi sorusu akıllarımızda soru işareti bırakmakta. Tesla’nın elektrikli araba projesini yenmeleri için oldukça çabalamaları gerektikleri de aşikâr. Zira Volvo CEO’su Tesla’yı geçmek istediklerini de belirtti

Volvo Elektrikli Araba Üretimi 2030 Yılını Hedefliyor

İsveçli araba şirketi Volvo, birkaç yıl sonra yeni model teknolojik arabalarını da tanıtacaklarını açıkladı. Volvo’nun 2025 yılından sonra küresel satışlarındaki yarı oranın tam elektrikli otomobillerden oluşması beklenmekte. 2030 yılından sonraysa satmış oldukları tüm arabaları elektrikli yapmak niyetindeler.

Elektrikli otomobil piyasasında liderliği Tesla sürdürmekte. Firmanın Volvo’nun bu kararlarından sonra üretime daha çok özen göstereceği iddialar arasında. Aynı zamanda Volvo, gelecekte üretilecek tüm otomobillerini çevrimiçi bir şekilde satışa sunacak. Ünlü elektrikli araba üreticisi olan Tesla’nın 2019 yılında fiziksel mağazalarını kapattığını biliyoruz. Volvo’nun benzer bir yol izleyeceği düşünülmekte. Volvo’nun elektrikli araçlar hakkındaki açıklamalarının diğer büyük araba firmalarını da bu alanda harekete geçirmesi muhtemel. Belki de bu sayede elektrikli araçları günümüzde daha sık görebiliriz. Volvo elektrikli araba üretimi bir yana, teknolojinin gelişmesi ve nesnelerin interneti kavramlarıyla beraber bu araçların daha da yaygınlaşacağı aşikar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.