Uber 1.1 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek

0 15

Uber 1.1 milyon dolar tazminat ödeyecek. Görme engelli bir kadına ödenecek olan bu tazminatın nedeni ise kadının birçok defa araca alınmaması.

Uber’in Amerika’da aktif olarak kullanıldığını biliyoruz. Türkiye’de de bir dönem faaliyet gösteren firma ne yazık ki devlet kademelerinden gelen yetkilendirme sınırlaması sonucu yasaklanmıştı. Günümüzde ise Uber’in kullanımı Avrupa ve Amerika vilayetlerinde devam etmekte. Özellikle Amerika’da Uber kullanımı son derece günlük bir iş olarak öne çıkıyor. Bu bağlamda Uber’in kullanımına ilişkin sıklığı siz hesap edebilirsiniz. Lakin elbette ki bu kadar sık kullanılan bir hizmetin zaman zaman problemler çıkartması son derece olası. Fakat bu problemler birey temalı olunca ne yazık ki işler çirkinleşebiliyor.

Amerika’nın San Francisco şehrinde yaşanan bir hadise de olayı bireyselleştirdi diyebiliriz. İddialara göre görme engelli bir kadın tam 14 defa Uber’e binemedi. Bunun nedeni ise elbette ki kadının görme engelli olmasıydı. Üstüne üstlük kadının birçok defa şoförler tarafından tacize uğradığı da iddialar arasında. Yaşanan bu olaylar üzerine ise hemen aksiyon alan Lisa Irving adlı kadın soluğu mahkemede aldı.

Uber 1.1 Milyon Dolar Tazminat Cezasına Çarptırıldı

Olayı ivedilikle araştıran Amerikan mahkemeleri ise sonuç itibariyle Lisa Irving’i haklı buldular. Bunun üzerine Uber 1.1 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Yaşanan bu gelişmenin ışığında ise görme engelli ya da farklı engelleri bulunan insanların maruz kaldıkları zorbalık büyük yankı uyandırdı. Özellikle Amerika’da bu yankı bir süre daha devam edecekmiş gibi duruyor. Zira yaşanan gelişmelerin ışığında Uber yetkilileri Lisa Irving’den özür dilemiş durumdalar. İlgili şoförlerin görevleri hakkında da değerlendirme de bulunulacağı aşikar.

Lisa Irving’in aynı zamanda köpeği ile birlikte Uber’e binmek istediğini belirtelim. Yetkililerden gelen savunma ise genellikle köpeği üzerine yoğunlaşmakta. İddialara göre Uber şoförleri kadının köpeğinden ötürü kendisini araca almak istememiş. Lakin elbette ki bu durum hakaret seviyesine varan ithamları açıklamamakta. Şimdilerde ise Uber yetkilileri araçlarına hayvan alıp almamaları gerektiğini tartışıyorlar. Uzun vadede bu tartışmanın sonuçlanması ile hayvan sever Uber kullanıcıları tarafından beklenmekte. Uber 1.1 milyon dolar tazminat cezası ile de bu konuya bir açıklık getirecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.