Türkiye Otomotiv Üretimi 2021 İtibariyle Artış Yaşadı

0 1

Türkiye otomotiv üretimi 2021 itibariyle tamı tamına %28 arttı. Bu artış gerçekten umut verici rakamlar eşliğinde gelmekte.

Her ne kadar yerli bir markamız olmasa da Türkiye’nin otomotiv sanayinde ciddi bir oyuncu olduğu herkes tarafından biliniyor. Tofaş ve benzeri firmaların iş birliği ile Türkiye tam bir merkez haline dönüşmüş vaziyette. Zira birçok aracın üretim merkezi Türkiye’de yapılıyor. Türkiye yan sanayi konusunda gerçekten bir lider. Bu bağlamda Ford ve benzeri markaların üst seviye model araçlarının çoğunluğu Türkiye’de üretilmekte. Böylece de ülkemizde üretilen araç sayısı bir hayli fazla diyebiliriz. Ancak görünüşe göre bu fazlalık daha da artmış, çünkü yayınlanan yeni verilere göre ortada gerçekten güzel bir tablo söz konusu.

Otomotiv Sanayii Derneği 2021 Ocak ve Nisan ayları arasındaki üretim ve ihracat verilerini açıkladı. Bu verilere göre ise otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre tamı tamına %28 artış gösterdi. 2021’nin ilk dört ayında tam 415.187 adet otomotiv üretimi söz konusu, traktörler ile birlikte de bu rakam 470.859’a çıkmakta. Üstelik bütün bu rakamların içerisinde bulunduğumuz pandemi ve çip krizinde oluştuğunu belirtelim. Çünkü unutmayın ki birçok firma çip ve pandemi krizinden ötürü üretimlerini durdurmak durumunda kalmıştı. Her şeye rağmen üretimin ciddi oranda artması gerçekten sevindirici bir haber, işlerin rayına oturması durumunda bu oranın artması mümkün.

Türkiye Otomotiv Üretimi 2021

Bu noktada otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı %69 civarında. Yani otomotiv sanayimiz tam kapasite çalışamamasına rağmen böyle bir istatistiği ortaya çıkarttı. Araç gruplarına baktığımız zaman ise hafif araçlarda %69, ağır ticari araçlarda %62 ve traktörlerde %79’luk bir oran söz konusu. Bütün bu verilerin yanı sıra da otomotiv pazarı geçen yıla göre %74 artmış durumda. Bütün dünyada artan otomotiv çılgınlığı haliyle üretim fabrikalarını da daha fazla üretim yapmaya zorluyor. Bu durum Türkiye fabrikaları için de geçerli. Otomobil satışlarında yerli araç payı %39 olurken, hafif ticari araçlarda %54 olmakta. Yani dünyanın kullandığı hafif araçların yarısından fazlası Türkiye’den geçiyor. Türkiye otomotiv üretimi 2021 içerisinde bu şekilde. İlerleyen zamanlarda daha fazla artış yaşanması da söz konusu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.