TSMC Üretim Sorunları 2022’ye Kadar Sürecek

0 12

TSMC üretim sorunları bir süre daha devam edecek. Firma konuyla alakalı olarak önemli açıklamalarda bulundu ve süreci değerlendirdi.

Birçok teknoloji sever kullandıkları popüler markaların ürünlerini en ince detaylarına kadar bilmekteler. Apple, AMD, Qualcomm, Microsoft, Sony ve benzeri markaların ürünlerini bu skalaya dahil edebiliriz. Lakin bu ürünlerin nerede üretildiği hakkında kullanıcıların birçoğunda bir fikir yok. Zira kullanıcılar firmaların kendi fabrikalarında ürün ürettiklerini düşünmekteler. Bu bakış açısı tamamen yanlış. Günümüzde kendi fabrikasında üretim yapabilen iki dev markayı sadece Samsung ve Intel olarak niteleyebiliriz. Geriye kalan bütün markalar ortak üretim merkezleri ile çalışmak durumundalar. Bu üretim merkezlerinden en büyüğü ise TSMC.

TSMC; Apple, AMD, Qualcomm, Sony, Microsoft ve benzeri onlarca firmanın model üretimini gerçekleştiren bir üretim markası. Kullandığınız Apple ürünler, AMD işlemciler ve ekran kartları, Qualcomm yonga setleri ve benzeri her türlü bileşen bu noktada üretilmekte. Dolayısıyla da teknoloji dünyasında TSMC’nin önemli bir oyuncu olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Fakat gelin görün ki TSMC bazı nedenlerden ötürü ciddi üretim problemleri yaşıyor. Bu üretim problemleri neticesinde de TSMC’nin kısa vadede büyük problemler yaşatması olası.

TSMC Üretim Sorunları Neler

Bu konuda büyük firmaların da yapacakları pek bir şey yok. Unutmayın ki TSMC sektördeki en güçlü firma. Büyük firmaların TSMC dışında pek fazla alternatifi yok desek yeridir. Elbette ki birkaç ufak alternatif mevcut. Fakat bu alternatifler sadece kısa süreli çözüm olabilecek nitelikteler. Dolayısıyla da TSMC üretim sorunları bir anca önce çözülmeli. Aksi halde büyük firmalar için yeni sıkıntılar baş gösterebilir.

TSMC CEO’su üretim problemlerinin 2022’ye kadar devam edeceğin açıkladı. Üretim problemlerinin nedeni olarak hem pandemi, hem sosyoekonomik şartlar ve hem de artan talebe yetişemen üretim kıtlığı gösterilmekte. Bu nedenlerden en büyüğünün üretim kıtlığı olduğunu da söyleyelim. Zira neredeyse her firmanın talebi muazzam ölçüde artmış durumda. Ancak TSMC bu talebi karşılayacak kadar hızlı fabrika üretemiyor. TSMC üretim sorunları firma CEO’sunun yaptığı açıklamalara göre 2023’te son bulabilir. Firmanın 2023 itibariyle açacağı yeni fabrikalar olacak. Bu fabrikalarla birlikte problemlerin çözülmesi beklenmekte.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.