Starlink Beta 2021 Yılında Kapanmayı Hedefliyor

0 10

Starlink beta 2021 yılı sonuna bitirilmeye çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde Elon Musk konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Elon Musk’ın çılgın projeleri bitmek bilmiyor. İlk önce dünyadaki en büyük özel uzay şirketini kuran Musk, sonrasında ise bütün dünyaya kablosuz interneti götürmeyi amaçladı. Uydular aracılığıyla internet yayımı projesi olan Starlink şu anki haliyle de son derece başarılı gidiyor. Zira Elon Musk’ın projeyi ilk duyurduğu zamanki aldığı tepkilerle şu anki aldığı tepkiler son derece farklı. İnsanlar uydular aracılığıyla kablosuz internet yayımının imkânsız olduğunu düşünmekteydi. Fakat günümüz itibariyle durum böyle değil. Elon Musk, Starlink ile beraber, tamamen kablosuz internetin mümkün olduğunu gösterdi.

Starlink projesinin hâlâ beta aşamasında olduğunu belirtelim. Proje aktif olarak hizmet vermeye devam etse de özünde kullanıcılarını beta tester olarak kullanıyor. Amerika’da yaygınlaşmaya başlayan ilgili proje an itibariyle farklı kuruluşlar tarafından da fon almayı başardı. Projenin Amerika’daki yaygınlığı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Elon Musk’ın hedefleri arasında hem projeyi Avrupa’da da yaymak ve hem de projeyi beta aşamasından çıkartmak var.

Starlink Beta 2021 Yılı Sonuna Yetişecek

Starlink’i mümkün kılan en önemli etken Elon Musk’ın uzay projesi SpaceX oldu. Zira SpaceX uydu denemeleriyle birlikte uzaya nasıl gönderim yapılabileceğini öğrenen Musk ve ekibi bu noktada büyük bir adım gerçekleştirdi. Haliyle de düşük maliyetlerle uzaya gönderimin sırrını çözen ekip bu durumu internet için kullanmaya karar verdi. Şüphesiz ki Starlink projesini Elon Musk’tan başka kimse gerçekleştiremez. Zira kimsede uzaya ucuz maliyetle uydu göndermeye yetecek ne bilgi birikimi ne de kaynak mevcut. Üstelik bu uyduların bakım maliyetlerini de unutmamak gerek. Starlink, hem uydu gönderiminde ve hem de uydu bakımlarında aktif olarak SpaceX ile çalışıyor.

Elon Musk yaptığı açıklamalarla beraber 2021 sonuna kadar Starlink’i betadan çıkartacağını açıkladı. Starlink beta 2021 yılıyla kapanabilir. Aynı zamanda Starlink’in mobil cihazlarda da kullanımını gerçekleştirmek istiyor. Zira kablosuz bağlantı mantığı mobil cihazlarla da son derece uyumlu. Starlink beta 2021 sonuına kadar bitebilir. Konu hakkında önemli gelişmeler oldukça sizleri haberdar etmeye ve bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.