RX 580 Dolandırıcılığı Çin’li Kullanıcıları Zor Durumda Bıraktı

0 9

RX 580 dolandırıcılığı ilginç bir hal aldı. Çin’de başlayan bu hadise öyle bir noktaya geldi ki AMD açıklama yapmak zorunda kaldı.

AMD’nin eski ekran kartları hâlâ daha talep görmeye devam etmekte. Elbette ki günümüzden birkaç ay öncesine kadar bu kartların yüzüne bile bakılmıyordu. Lakin günümüz itibariyle kripto para madenciliğinin yeniden başlaması bu kartları değerli hale getirdi. Zira son derece ucuz olan RX 500 serisi kartlar fiyatlarına rağmen çok iyi kazım değerlerine ulaşmaktalar. Üstelik modlandıkları zaman kazım değerleri artan bu kartlar güç tüketiminde de minimuma iniyorlar. Dolayısıyla da birçok madencinin aktif olarak RX 580 aradığını biliyoruz. Ancak ne yazık ki piyasada RX 580 bulmak son derece zor. Halihazırda piyasada olan RX 580’ler de normal şartlardaki değerlerinin yerine göre 5-6 katına kadar fazla satılmakta. Bu durumun sonucunda ise madenciler RX 580 elde etmek adına farklı yöntemlere başvurmayı seçtiler.

Başvurdukları yollardan bir tanesi de RX 580’leri geri çağırmak oldu. Dolandırıcılar tıpkı resmi AMD açıklamalarında olduğu gibi bir afiş hazırladılar ve piyasadaki bütün RX 580’lerin problemli olduğunu belirterek kartların belirledikleri adrese iletilmesini istediler. Çin’de başlayan bu hadise gerçekten büyük yankı buldu. Öyle ki kartlarını tamirat için AMD’ye ilettiğini düşünen ve belirlenen adrese kargolayan birçok müşteri mevcut.

RX 580 Dolandırıcılığı Çin’i Salladı

Bunun üzerine ise AMD ivedilikle bir açıklama gerçekleştirerek söz konusu geri çağırmanın gerçek olmadığını belirtti. AMD, bu hadisenin bir RX 580 dolandırıcılığı olduğunu ve kartlarını gönderen müşterilerinin haklarını aramaları gerektiğini belirtti. Aynı zamanda AMD kartlarını göndermeyen ve bu olaylara tanıklık eden müşterilerini de dolandırıcılıklar konusunda uyardı. Ancak elbette ki iş işten çoktan geçti. Çin’de yaşanan bu hadise üzerine binlerce kullanıcı ekran kartlarını dolandırıcıların belirledikleri adrese yolladılar bile. Muhtemelen ellerine geçen birkaç bin kart da dolandırıcıların madenciliğe başlaması ve kâr etmesi için yeterli olacaktır.

Bu noktada Çin polisinin takınacağı tavır çok önemli. Şüphesiz ki olayın perde arkasına inilecektir. RX 580 dolandırıcılığı mağdurları ise kendi haklarını aramak durumundalar. Dolandırıcılığı gerçekleştiren kişilerin yakalanıp yakalanmayacağını da bize zaman gösterecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.