RTX 3060 Madencilik Nasıl Yapılır?

0 41

RTX 3060 madencilik nasıl yapılır sorusu artık cevap buluyor. Nvidia’nın yazılımsal olarak engellediği kripto para madenciliği hacklendi.

Geçtiğimiz günlerde AMD ve Nvidia’nın kripto para madenciliğinden rahatsız olduklarını belirtmiştik. Bu nedenden ötürü ilgili firmaların ekran kartları son kullanıcıya ulaşamıyor ve ikinci el piyasası tavan yapıyordu. Ekran kartı piyasasının gerek ülkemizde ve gerekse yurt dışında son derece manasız fiyatlandırmalara eriştiği bilinmekte. Firmalar bu duruma önlem olarak kartlarına çeşitli yazılımlar yüklüyorlar. Bios sistemlerine ya da driverlara entegre edilen bu yazılımlar sayesinde ekran kartları madencilik yapamamakta. Böylece madenciler bu ekran kartlarından uzak durarak farklı alternatiflere yöneliyorlar.

Az önce örneğini verdiğimiz ekran kartlarından bir tanesi de RTX 3060’dı. RTX 3060, Nvidia tarafından madenciliğe karşı modlanarak gelmekte. Böylece ilgili ekran kartı ile madencilik yapılması imkânsız hale geliyor. Elbette ki ekran kartını madencilik riglerine takmak mümkün. Fakat bu durumda 3060’ın son derece düşük kazım hızlarında çalıştığı fark edilmekte. İşte bu durumun sebebi Nvidia’nın kartı özel olarak modlaması. Ancak beklentiler bu modlamanın kısa süre içerisinde hackleneceği yönündeydi. Zira kripto para madencileri ekran kartı modlama konusunda usta ellere sahipler. Görünüşe göre bu beklenti de boşa çıkmadı.

RTX 3060 Madencilik Nasıl Yapılır?

Son gelen bilgilere göre 48 MHs kazım hızı ile beraber RTX 3060’ı kullanmak mümkün. Üstelik yapılan bu hacklenme sayesinde herhangi bir ek driver ya da bios modlaması gerekmemekte. Sadece yüklenen özel bir yazılım aracılıyla bu işlem sağlanabiliyor. Bu bağlamda RTX 3060’ın çıkışından itibaren yaklaşık 2-3 ay sonra ilgili kilidin hacklendiğini söyleyebiliriz. Hatta bazı yazılımcılar ufak ayarlamalarla beraber kartı 55 MHs’ye kadar çıkartabildiklerini iddia etmekteler.

Görünüşe göre ekran kartı madenciliği bir süre daha devam edecek. Çünkü AMD ve Nvidia’nın oluşturduğu madencilik kilitleri ne yazık ki bu duruma çözüm olamıyor. Kullanıcılar ekran kartlarının çıkışı üzerinden fazla zaman geçmemesine rağmen hızla hacking işlemi yapmayı başarıyorlar. Nvidia tarafından konu hakkında hâlâ bir açıklama gelmedi, fakat kendilerinin bu durumdan memnun olmadıklarını söylemek mümkün. Siz de RTX 3060 madencilik nasıl yapılır sorusunu merak ediyorsanız ilgili yazılıma internetten ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.