Ram Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? Oyun Bilgisayarı İçin Ram

0 10

Ram seçimi nasıl yapılmalıdır? Oyun bilgisayarı için ram nasıl seçilir? Bellek seçimi hususunda merak edilen her şeyi anlatıyoruz.

Bir bilgisayarı tamamlayan ve hızlı çalışmasını sağlayan en önemli parçalardan bir tanesi bellek, yani ramdir. Eğer bilgisayarınızın hızını destekleyen kuvvetli bir raminiz olmazsa ne yazık ki kendi kendinize frene basmış olursunuz. Bunun sonucunda ise oynadığınız oyunlardan iyi bir performans alamaz ve hatta yerine göre günlük kullanımınızda da sorunlar yaşarsınız. Bu bağlamda ram seçimi son derece önemlidir?

Ram Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

  • CL Değeri
  • Bellek Markası
  • MHz Değeri
  • Anakart Uyumluluğu

Bellek seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken dört husus vardır. Bu hususları üst tarafta sizlere sıraladık. Eğer bu hususların sınırları içerisinde performans olarak en iyi ürünleri alırsanız siz de rahatlıkla işlerinizi halledebilirsiniz. Öncelikle alacağınız ramin hangi işlemciye takılacağını belirleyin. Eğer Intel işlemci için bellek alıyorsanız 2400 ve 2600 MHz size yeterli olacaktır, ancak AMD işlemci için en az 3000 MHz ve üzeri bellek almanız şart. Bu bağlamda işlemcinize göre bellek seçimi yapmayı unutmayın.

Bunun yanı sıra aldığınız belleğin markası da çok önemlidir. Ancak bu noktada önemli olan husus ramin markasından ziyade içerisinde kullanılan parçanın markasıdır. Parça markasına beğendiğiniz belleğin üretici web sayfasına bakarak göz atabilirsiniz. Samsung B-Die ve Hynix bellekler genellikle en iyi oluyorlar.

Uyumluluk ve CL Değeri

CL değeri en düşük olan belleği seçmeye çalışın. Genellikle CL değeri düşük olan ve MHz’si yüksek olan bellekler son derece pahalı olmakta. Bu noktada seçiminizi CL değeri ve MHz değeri dengeli ramlerden yapmanız mümkün. Örneğin CL16 3000MHz bellekler son derece uygundurlar. CL14 3000MHz belleklere düşerseniz çok daha verimli ram kullanımı yaparsınız. Intel markalarda MHz değerleri düşük olduğu için Intel adına ram seçimi yaparken CL14 ve aşağısına yönelmeye çalışın.

Seçtiğiniz belleğin anakartınızla uyumlu olmasına da dikkat edin. Bunun için kullandığınız anakartın ve belleğin uyumluluk listesine bakmanız şart. Bu listelere üretici web sayfalarından ulaşmanız mümkün. Ram seçimi nasıl yapılmalıdır hususunda dikkat etmeniz gereken konular bu şekilde.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.