PS3 ve Vita Mağazaları Kapanmıyor, Sony Geri Adım Attı

0 9

PS3 ve Vita mağazaları kapanmıyor. Sony bu konuda hatalı olduklarını belirtti. Fakat PSP’nin mağazası planlandığı tarihte kapatılacak.

PlayStation 5’in çıkışı üzerine Sony eski konsollarına daha fazla destek vermek istemediğini belirtmişti. Bu açıklamanın üzerine ise Sony’e ciddi oranda tepki yağdı. Çünkü hâlâ daha aktif olarak PlayStation 3 ve Vita gibi konsolları kullanan kullanıcılar mevcut. Bu tip kullanıcılar daha çok nostaljik oyunları sevdikleri için ve yeni konsolları satın almak istemedikleri için destek kesintisini istemiyorlar. Aynı zamanda nostaljik nedenlerden ötürü de destek kesintisi istemeyen ciddi bir kitle var. Bu kitlenin temel problemi ise PlayStation konsolları ile ayrılamamak. Kullanıcılar, durum ve şartlar her ne olursa olsun, günü geldiği zaman PlayStation 3’ü kullanmaya çalıştıklarında olumsuz bir durumla karşılaşmak istemiyorlar.

Fakat Sony uzunca bir süre bu kullanıcıların taleplerini dinlemedi. Bu talepleri dinlemeyen Sony eski konsollarının mağazalarını kapatacağını açıkladı. PlayStation 3, PlayStation Vita ve PSP’yi kapsayan bu kararın sonucunda ise tepkiler elbette ki bitmedi. İlgili kararın bir ay önce açıklandığını bilmekteyiz. Halihazırda sizlere de bu karardan geniş kapsamlı olarak bahsetmiştik. Hem PlayStation 3 şartlarından ve hem de eski nesil konsolların artık kullanılmamasından ötürü alınan bu karar an itibariyle geri çekildi. Konu ile alakalı olarak hatalı olduklarını kabul eden Sony tarafı, PlayStation 3 ve PlayStation Vita’ya destek vermeye devam edecek. Ancak PSP mağazalarının kapanışı planlandığı üzere 2 Temmuz 2021’de gerçekleşecek.

PS3 ve Vita Mağazaları Bir Süre Daha Açık Kalacak

Kullanıcılar mağazaların nostaljik nedenlerden ötürü olabildiğince desteklenmesini istiyor. Fakat Sony tarafına bakıldığı zaman ise bu durum hem boşa maliyet ve hem de boşa harcanan enerji olarak görülmekte. Sony şimdilik kullanıcıları dinleyerek kararından geri adım attı. Fakat uzun vadede kazananın kim olacağı merak konusu. PS3 ve Vita mağazaları nostaljik nedenlerden ötürü yerlerini koruyacaklar. Bu nostalji merakının nereye kadar gideceğini de kimse bilmiyor. Elbette ki bu mağazalardan yararlanacak olan son derece kısıtlı bir oyuncu kitlesi de olacaktır. Fakat 15 sene önce çıkan konsolu pek çok kişi şimdiden unutmuş durumda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.