Nvidia Stok Sorunları 2021’i Bulabilir

0 9

Nvidia stok sorunları 2021 yılına kadar devam edebilir. Şirket konu hakkında önemli açıklamalarda ve öngörülerde bulundu.

An itibariyle bütün dünyanın ciddi bir stok sorunu ile karşı karşıya olduğunu bilmekteyiz. Sadece ekran kartlarında karşımıza çıkmayan bu problem telefon, tablet, araba, çamaşır ve hatta bulaşık makinesinde bile boy göstermekte. Çünkü dünya üzerinde ciddi bir çip üretimi sorunu mevcut. Bu sorundan ötürü elektronik aletlere çip tedariki yapılamıyor. Bunun sonucunda ise üretim ne yazık ki talebi karşılayamamakta. Haliyle de elektronik ürünlerin gün geçtikçe ulaşılamaz olacağını görebiliriz. Nvidia, AMD, Asus, MSI, Apple, Xiaom, Samsung, araba firmaları ve benzeri teknoloji devleri bu konudan ötürü ciddi endişe içerisindeler.

Fakat söz konusu ekran kartı olunca işin içerisinde farklı durumlar da giriyor. Bu durumlardan en büyüğü ise madencilik problemi. Halihazırda hem üretimden ötürü bir sorun yaşanmaktayken hem de madencilikten ötürü bir sorun yaşanmakta. Üretim sıkıntısından dolayı piyasaya çok az stok girebiliyor. Bu az olan stokların tamamını da madenciler satın alma yoluna gidiyor. Haliyle Nvidia ve AMD gibi firmaların ulaşmak istediği gerçek kitle olan oyuncular ekran kartlarından mahrum kalıyorlar. Bunun sonucunda ise hem satın alım ve hem de kârlılık bazında ciddi problemler ortaya çıkmakta.

Nvidia Stok Sorunları Ne Kadar Devam Edecek?

Nvidia stok sorunları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Firma tarafından gelen bu açıklamalara göre RTX 3000 serisinin stok probleminin 2021’in sonuna kadar uzaması mümkün. Öyle ki firma stok sorunlarının 2022’ye yansımasından da endişeli. Bunun yanı sıra firma tarafından yapılan açıklamalarda da yeni 3000 serisi kartların 2022’yi bulacağı belirtilmekte. Yani 3000 serisinin ara modelleri en erken 2022 ortasında bizlerle buluşacak. Ancak bu senaryonun da her şeyin yolunda gitmesi ve çip tedariki probleminin çözülmesi sonucunda olacağını belirtelim. Eğer tedarik sıkıntıları çözülemezse ne yazık ki gidişat iyi değil. Öyle ki birçok firma tedarik probleminden ötürü fiyat artırımı yapmayı düşünmekte. Nvidia stok sorunları hakkında yaptığı açıklamalar ile piyasaya ciddi bir korku saldı. Bu öngörülerin gerçek olup olmayacağını ise bize zaman gösterecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.