Nvidia RTX Voice Özelliği GTX Kartlarla da Kullanılabiliyor

0 14

Nvidia RTX Voice özelliği GTX kartlarda da kullanılabiliyormuş. Görünüşe göre Nvidia bu konuyu sadece yazılım sınırlamasıyla noktalamış.

Nvidia’nın yayıncılar adına özel olarak geliştirdiği işlevsellikleri ciddi olarak revaçta. Bu işlevselliklerden bir tanesini de RTX Voice olarak hatırlıyoruz. RTX Voice sayesinde odanızda bulunan herhangi bir arka plan gürültüsü tamamen yok olabiliyor. Üstelik bu noktada hiçbir FPS kaybı da yaşanmıyor. Dolayısıyla bu özelliğin gerçekten can kurtaran olduğunu belirtelim. Zira sıcak yaz günlerinde odasında klima çalıştıranlar, yüksek gürültü fan çalıştıranlar ve benzeri yayıncılar bu özellik sayesinde derin bir oh çekmişlerdi. İlgili özellik RTX 2000 serisinden beri aktif olarak kullanılmakta. Özelliğin RTX 3000 serisi ile de kullanılabildiğini belirtelim.

Lakin yapılan bazı modlamalara göre ilgili özelliğin 1000 serisi ekran kartlarında da kullanımı görülmüştü. Ancak bu noktada ekran kartının Ray Tracing çekirdekleri yerine GPU çekirdekleri kullanılıyordu. Dolayısıyla da ufakta olsa bir FPS kaybı söz konusuydu. Ancak bu FPS kaybının gözle görülecek kıvamda olmadığını belirtelim. Yani GTX 1000 serisi ile birlikte de RTX Voice kullanımı mümkün. Ancak ortaya yeni çıkan bilgilere göre çok eski Nvidia kartlar ile de ilgili özelliğin kullanımı mevcut. Bu noktada da Nvidia’nın bir önceki seri ekran kartı kullanıcılarına RTX Voice’i sunmaması büyük hayal kırıklığı yarattı. Zira belli ki ortada tamamen yazılımsal bir optimizasyon var. Bu yazılımsal optimizasyon önceki seri ekran kartlarına da getirilebiliyorsa neden getirilmedi ki?

Nvidia RTX Voice Özelliği GTX 900 Ekran Kartlarında

An itibariyle Nvidia ilgili özelliği GTX 900 ekran kartlarına da getirdi. Fakat bu gelişin son derece geç olduğu aşikar. Zira ilgili özellik yaklaşık  4 senedir aktif olarak kullanılıyor. Öyle ki sırf RTX Voice için GTX ekran kartlarını satan kullanıcılar oldu. Oysa ki bu kullanıcıların amacı yeni ekran kartlarının gücü değil, işlevselliğiydi. Bu bağlamda da ortada ciddi bir mağduriyet söz konusu.

Sonuç olarak ilgili mağduriyet asla cevaplanamayacak. Fakat an itibariyle Nvidia RTX Voice özelliği GTX 900 ve üzeri ekran kartları için aktif. Bu ekran kartlarında arka plan seslerini tamamen keserek gönül rahatlığıyla yayın gerçekleştirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.