Nvidia RTX Voice OBS Ayarı Yakında Geliyor

0 10

Nvidia RTX Voice OBS ayarı yakın bir zaman içerisinde geliyor. OBS, Nvidia ile işbirliği yaparak destek sunmaya başlayacak.

Nvidia’nın devrim niteliğinde bir ses engelleme özelliği olduğunu biliyoruz. Ray Tracing çekirdeklerini kullanarak çalışan bu özellik sayesinde arkaplandaki bütün gürültüyü engellemeniz mümkün. Hiçbir şekilde masraf yapılmadan çalışan bu özellik direkt olarak daha iyi bir ses deneyimi verebilmenize olanak tanıyor. Bu sayede de arka plan gürültüsünden ya da mikrofon kalitesizliği probleminden muaf oluyorsunuz. İlgili özelliğin GTX 900 serisi ve üstü için aktif olduğunu bilmekteyiz. Ancak bu zamana kadar ilgili özellik hiçbir şekilde üçüncü parti yazılımlar tarafından çalışmamaktaydı. İlgili özelliği kullanmak adına Nvidia’nın GeForce Experience sistemindeki Broadcast özelliği şart. Fakat yeni gelen güncellemelerle beraber bu durum değişecek.

OBS, Nvidia RTX Voice ayarını yakın bir zaman dilimi içerisinde native olarak destekleyeceğini duyurdu. Native desteğin anlamı ise varsayılan olarak ayarın kullanılabilmesi manasına gelmekte. Yani OBS içerisinden Nvidia RTX Voice’i aktif etmeniz ve kullanmanız artık mümkün olacak. Bu ayarın ne zaman geleceği hâlâ daha tam olarak duyurulmadı. Ancak gelecek yeni güncellemelerin içeriğinde olmasına muhtemel gözüyle bakılıyor.

Nvidia RTX Voice OBS Ayarı

Nvidia’nın kendi özelliğini sadece kendi yazılımında kullanma ısrarı bir süre devam etti. Ancak görünüşe göre Nvidia bu konuda pes etmiş durumda. Halihazırda birçok YouTube, Twitch ve benzeri platformların yayıncıları OBS kullanıyor. Dolayısıyla OBS’ye böyle bir desteğin sunulması gecikmiş bir özellik diyebiliriz. Bu konuda OBS tarafının mı yoksa Nvidia tarafının mı sorun yarattığı ise hâlâ meçhul. Lakin tahminler göstermekte ki Nvidia uzun bir süre boyunca ilgili özelliğini farklı yazılımlarla paylaşmak istemedi. Benzer bir durumu GTX 900 desteğinde de yaşamıştık.

Nvidia yeni teknolojilerini pazarlayabilmek adına kendi ürünlerine yönlendirme yapmayı seviyor. Bunun sonucunda ise OBS gibi popüler programların önüne geçmeye çalışıyor. Sonuç olarak bu durum da tarihe karıştı diyebiliriz. Nvidia RTX Voice OBS ayarı yakında geliyor. Ayarlar kısmından ve ses sekmesinden RTX Voice özelliğini istediğiniz gibi aktive ya da deaktive etme seçeneğine sahip olacaksınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.