NASA Mars’tan Görüntüler Gönderdi

0 27

Nasa Mars’tan görüntüler gönderdi! NASA’nın göndermiş olduğu Perseverance uzay aracı yedi aylık bir yolculuktan sonra 18 Şubat tarihinde Mars’a ilk adımını atmıştı.

Ünlü uzay ajansının göndermiş olduğu Perseverance yedi aylık bir yolculuktan sonra 18 Şubat tarihinde Mars’a ilk adımını atmıştı. Perseverance, 18 Şubat’ta çarpma etkisiyle oluşmuş olan Jezero Krateri üzerine iniş yaptı. BBC haber kaynağının bilgilerine göre Jezero Krateri, Mars’ın ekvator çizgisinin biraz kuzeyinde bulunmakta. Çarpma etkisiyle oluşan bu krater yaklaşık olarak tam 49 km çapında! İniş yaptığı süreden bu yana Perseverance uzay aracı bizlere kızıl gezegenin muhteşem görüntülerini sunmaya devam ediyor.

Perseverance aracı Mars’ta özgürce dolaşmakta. Yalnız başına olan araç 19 yerleşik kamera sisteminden dünyaya 4.000’den fazla fotoğraf gönderdi. Görüntülerin tümüne ulaşmak istiyorsanız NASA’nın web sitesine göz atmanız mümkün. Kızıl gezegenin muhteşem görüntüleri halka açık bir şekilde sizleri beklemekte. Çoğu uzay meraklısının takip etmiş olduğu aracın göreviyse gezegenin jeolojik yapısını ve yeryüzünde bulunan kaya örneklerini toplamak olacak. Bu sayede Mars gezegeninde geçmiş yaşam izlerini araştırmak amaçlanmakta. Üzerindeki mikroskobik görüntü elde edebilen ekipmanlar sayesinde Perseverance aracının elde ettiği tüm veriler NASA’ya gönderilmekte.

Aynı zamanda Perseverance şu ana kadar Mars’a gönderilmiş en teknolojik araç unvanının tek sahibi. Plütonyum yakıtı ile çalışan bu araç en gelişmiş teknolojik özelliklere sahip.

NASA Mars’tan Görüntüler Gönderdi!

Görüntüler bir yana NASA’nın Perseverance aracı hakkında yaptığı açıklamalar bize ışık tuttu. Nasa, Mars görevinin gerçekleşmesi için altyapı çalışmalarına tam olarak 2,4 milyar dolar harcandığını açıkladı. Aracın yüzeye inme ve çalıştırma modülünü mümkün kılan sistemeyse tam olarak 300 milyon dolar harcandı. 

Kimyasal analizörüne, 20 kamerası ve örnek toplamak için kaya matkabına sahip olan Perseverance daha bir çok özelliğe sahip. Robottan bir eli ve minik bir helikopteri olan Persevarence uzay aracı şu ana kadar uzay görevlerindeki en donanımlı araç olmakta. Perseverance aracının kızıl gezegendeki yüzeyi keşfetmesi tam olarak 2 yıl süreceği söyleniyor. Bakalım yeni NASA Mars’tan görüntüler gönderdi haberleri görebilecek miyiz. Geleceğimize umut olan bu misyon ilerleyen zamanlarda acaba bize neler sunacak, hep beraber öğreneceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.