Maliye Bakanlığı Kripto Para Borsalarına Ulaştı

0 22

Maliye Bakanlığı kripto para borsalarına ulaştı. Ortaya çıkan iddialara göre bakanlık bütün kripto para borsalarından bilgi istedi.

Sabah saatlerinde ülke gündemine önemli bir iddia düştü. İddiaya göre T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’de faaliyet gösteren bütün kripto para borsalarına ulaşarak bilgi almak istedi. BTCTürk, Paribu, Bitexen, Binance, Bitay ve benzeri birçok kripto para borsasına bu hususta ulaşıldığı bildirilmekte. Gelen bilgilere göre ise bu etkileşimin daha çok ültimatom bazında olduğu söyleniyor. Maliye BakanlığıTürkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kripto para borsası işlemi yapmış bütün kullanıcıların bilgisini istedi. Yakın bir zaman içerisinde gerçekleşen bu olay gelen yeni haberlerle birlikte de doğrulandı.

Maliye Bakanlığı konu üzerine hızlıca bir açıklama paylaştı. Bakanlık bu açıklama içerisinde kripto paraların terör eylemleri adına kullanılabildiğini ve dolayısıyla da inceleme gerçekleştireceklerini belirtti. Bu bağlamda kripto para borsalarını güvenli kullanan kimselerin endişelenmeleri gereken bir durum yok. Zira bakanlığın buradaki hedefi kara para aklama ve terör eylemlerine yatkınlık yapan kimseleri tespit etmek. Bu bağlamda kanunlar ve yasalar çerçevesinde işlem yapan kullanıcıların herhangi bir konudan endişelenmelerine gerek olmamakta.

Maliye Bakanlığı Kripto Para Borsaları ile Görüştü

Fakat elbette ki bu görüşmenin farklı sonuçları da söz konusu olabilir. Çünkü uzun süredir kripto para vergilendirmesi gündemde. Bildiğiniz üzere bu vergilendirmenin er ya da geç gerçekleşeceği konuşuluyor. Eğer ilgili vergilendirme gerçekleşme durumuna gelirse de kripto para borsalarında işlem yapan bütün kullanıcılar etkilenecektir. Zira Türkiye’de işlem yapan birçok kripto para borsasından ciddi miktarlarda gelir elde eden yatırımcılar mevcut. Yakın bir zaman içerisinde T.C. Maliye Bakanlığı’nın bazı yatırımcılardan vergilendirme istemesi durumu mevcut.

Kripto para borsalarının ve işlemlerinin nasıl kontrol altına alınacağı ise hâlâ büyük bir muamma. Çünkü bu konuda çalışma yapan birçok ülke ve hükümet ne yazık ki tam anlamıyla başarıyı yakalayamadı. Maliye bakanlığı kripto para borsalarıyla anlaşma yoluna giderek bilgilendirme almak isteyebilir. Yakın bir zaman içerisinde bu konunun netleşeceği aşikar. Özellikle yüksek gelir elde eden BTC madencilerinin bu konuda alacakları pozisyon büyük ehemmiyet taşıyacak. Gelişmeler oldukça sizleri haberdar edeceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.