Mac Virüsleri Büyük Artış Yaşadı

1 27

Mac virüsleri büyük artış yaşadı. Geçtiğimiz senenin raporlarına göre virüs artışı normale nazaran %1000 oranını bile geçmiş durumda.

MacOS işletim sisteminin en iyi özelliklerinden bir tanesi de virüs ve benzeri zararlı yazılımlara karşı tam koruma sağlaması. Zira Windows’un aksine hacklenmesi çok daha zor olan MacOS işletim sistemi bu konuda tercih sebeplerinden bir tanesi. Halihazırda birçok insanın da bu sebepten Mac kullandığını bilmekteyiz. Özellikle güvenlik seviyelerini önemseyen kullanıcılar her zaman Apple işletim sistemlerini kullanmaktalar. Ancak elbette ki kötü niyetli yazılımcıların çözümleri asla bitmiyor. Yayınlanan bir rapora göre Mac’de virüs sayısı ciddi oranda artmış durumda.

Atlas VPN’in ulaştığı bu rapor 2020 yılını kapsamakta. Raporun direkt olarak virüs tespitleri üzerine olduğunu belirtelim. Bu bağlamda tespit edilemeyen ve görülemeyen virüsler sürece dahil değil. Dolayısıyla yayınlanan rakama kıyasla ciddi oranda da tespit edilemeyen virüs sayısı olduğu söylenebilir. MacOS tarafından tespit edilebilen virüs sayılarında bile bu denli artış yaşanması herkesi şaşırtmış vaziyette.

Mac Virüsleri Büyük Artış Yaşadı, Rakam %1000’in Üzerinde

Açıklanan rapora göre 2020 yılındaki virüs artışı %1000’in üzerinde. Dolayısıyla halihazırdaki virüs tespiti sayısının 10 katına katlandığını belirtebiliriz. Üstelik bu virüslerin bir çoğu da 2020 yılı içerisinde tespit edilen zararlı yazılımlarla oluşuyor. Bu bağlamda zararlı yazılımın tespit edilemediği ve fix edilmediği süreçte bir bu kadar daha dolaşım bulunduğunu söylemek doğru olacaktır. Görünüşe göre virüs konusunda artık Mac kullanıcılarının da tetikte olması gerekmekte. Zira güvenliği ile bilinen ilgili yazılım bu konuda yavaş yavaş Microsoft’un Windows 10’una yaklaşmaya başladı.

Ortaya çıkan bu haberlerden sonra Windows mu yoksa Mac mi soruları yeniden patlak verdi. Güvenlik bazında Mac’in hâlâ lider olduğunu belirtelim. Çünkü açıklanan bu rakamlara rağmen Windows temelli virüslerin sayısı bir hayli fazla. Fakat yakın zaman içerisinde Mac cihazlarda da virüs sayısının artacağı aşikar. Özellikle 2021 yılının raporları bu konuda önemli rol oynayacaklar. Uzmanlar bir bu kadar artışın da 2021 senesi içerisinde olmasını bekliyorlar. 2020 yılı içerisinde Mac virüsleri büyük artış yaşadı, bakalım yakın gelecekte durum nasıl olacak.

1 yorum
  1. Mehmet Cakmak diyor

    Fkluggıo

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.