LG Akıllı Telefon Departmanı Kapandı

0 16

LG akıllı telefon departmanı kapandı. Alınan yanlış kararlar ve piyasada rekabetçi olamamanın sonucu firma adına son derece ağır oldu.

LG’nin bu zamana kadarki en yenilikçi telefonları yaptığını biliyoruz. Gerçekten de firmanın çıkarttığı cihazlar genellikle son derece yenilikçi özelliklere sahip olmakta. Fakat pazarda tutunabilmek ve satış yapabilmek adına yenilikçi olmak yetmiyor. Aynı zamanda güvenilirlik, stabilite, rekabetçi fiyatlar, kullanım ve benzeri birçok faktör işin içine girmekte. Ne yazık ki LG normal bir akıllı telefon firmasının sunduğu işlevsellikleri kullanıcılara sunamadı. Bunun yerine farklı teknolojiler ve yenilikçi bakış açılarıyla öne çıkmak istedi. Lakin bu tarz cihazları hiçbir zaman son kullanıcının almayacağını biliyoruz. Zira son kullanıcılar da LG’yi yenilikçi vizyonları nedeniyle sürekli övmeyi tercih ettiler. Hiçbir zaman yeni bir LG telefon satın almayı tercih etmediler.

Bu durumun sadece LG’ye özel olmadığını da belirtelim. Zira eski telefon markaları bir bir batmaya devam etmekteler. Önce HTC, sonra Sony ve şimdi de LG derken rekabet gittikçe kızışıyor. Firmalar sektörün içerisinde yeni gelen Çinli oyuncularla rekabet etmeyi başaramadı. Şu ana kadar rekabetçi olmayı başaran tek firma Samsung oldu. Dolayısıyla da Samsung’un gidişatı yavaş ve emin adımlarla devam etmekte. Peki LG’nin bu kararı sektörü nasıl etkileyecek? Sektör nasıl bir gidişata büründü ve bu gidişattan kim kârlı çıkacak?

LG Akıllı Telefon Departmanı Kapandı

Firmanın sadece akıllı telefon departmanını kapattığını belirtelim. Biliyorsunuz ki aynı durumu Sony de yaşamıştı. Lakin Sony hâlâ daha akıllı telefon çıkartmaya devam etmekte. Bu bağlamda üçüncü parti üreticiler ile çalışan Sony mantıklı bir gidişat sergiliyor. Muhtemele LG’nin sonu da bu olacaktır. Üçüncü parti üreticiler ile üretilen yeni LG markaları piyasada görmemiz mümkün. Lakin LG’nin sadece telefon pazarına odaklı kendi araştırma ve geliştirme ekibi artık bulunmayacak.

Halihazırda LG yetkililerinin bu konudan ümidi kesmeleri pek uzun da sürmedi. Zira uzunca bir süredir ilgili departmanın kapatılması gerektiği tartışılmakta idi. LG G3 ve LG G4 facialarından sonra bu kararın alınması çok yerinde olurdu. Fakat aynı ekip sadece ufak değişiklikler ile yoluna devam etti ve başarıyı sağlayamadı. LF akıllı telefon departmanı kapandı ve firma piyasadan çekildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.