Kripto Para Madenciliği Stok Sorunları Devam Ediyor

0 31

Kripto para madenciliği stok sorunlarını doğurdu. Bir türlü bulunamayan ekran kartı stokları kullanıcıların en büyük şikayetleri arasında.

Bundan yaklaşık dört sene öncesinde ciddi bir ekran kartı stok durumu yaşanmıştı. 2017 yılına tekabül eden bu süreçte Ethereum fiyatları tavan yapmış ve insanlar kripto para madenciliği yaparak para kazanmaya başlamıştı. 2017’nin sonlarına doğru biten bu süreçten sonra hâlâ kripto para madenciliği yapan çok az bir kesim vardı. Ancak bu kesim dünya çapında ekran kartı stoklarının bitmesine neden olacak sayıda değildi. Günümüzde Ethereum ve kripto para fiyatları yeniden tavan yaptı. Haliyle de kripto para madenciliği kavramı tekrardan ortaya çıktı. Gerek dünyada ve gerekse ülkemizde kripto paralar nedeniyle ekran kartı problemleri yaşanmakta.

Nvida ve AMD bu durumdan son derece şikayetçi. Zira ürettikleri ekran kartlarının amacına yönelik kullanılmaması onları da mağdur etmekte. Bu sebepten ötürü birçok garanti problemi ve satış sorunuyla karşı karşıya kalabiliyorlar. Öyle ki firmalar bu duruma önlem almak amacıyla sadece madenciliğe özel olarak tasarlanan ekran kartları çıkartma peşinde. Böylece uzun vadede madencilerin bu tip ekran kartlarını satın alacaklarını düşünmekteler. Fakat elbette ki bu durumun da çare olmaması çok yüksek ihtimal. Çünkü madenciler adına önemli olan tek şeyin kazım oranları olduğunu bilmekteyiz. Eğer yeni üretilmesi planlanan madenci ekran kartları yüksek kazım oranlarıyla gelmezse eski kartların satın alımına devam edilmesi muhtemel.

Kripto Para Madenciliği Stok Sorunları Adına Farklı Çözümler

Bütün stok problemleri bir yana, firmaların bu konuya farklı çözümler ürettiklerini de bilmekteyiz. Ancak ne yazık ki bu çözümler de birçok kullanıcıyı mağdur etmekte. Örnek vermek gerekirse RTX 3000 ve 6000XT serisinin sadece toplama sistemlerle satıldığını biliyoruz. Yani ekran kartlarını tek başlarına almaktan ziyade toplama sistem içerisinde almak zorundasınız. Bu önlem tamamen AMD ve Nvidia tarafından alınmış bir karar. Buradaki amaç sadece oyun oynamak için ekran kartı satın alan müşterilere ulaşmak. Fakat bu yolla da sistemindeki ekran kartını yükseltmek isteyen kullanıcılar mağduriyet yaşıyorlar. Kripto para madenciliği stok sorunları bu yılın sonuna kadar devam edecek gibi duruyor. Bu bağlamda ekran kartı yükseltmek isteyen kullanıcıların uzun bir süre daha beklemeleri gerekecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.