İşlemci Sürücüsü Var mıdır ve Kurulumu Nasıl Yapılır?

0 7

İşlemci sürücüsü var mıdır ve kurulumu nasıl yapılır? Yeni sistem alan ya da toplayan arkadaşların merak konusunu cevaplandırıyoruz.

Birçok kişi sürücülerin önemini ve ehemmiyetini bilmekte. Bir bilgisayarın sürücüleri her zaman yüklü ve güncel olmalıdırlar. Aksi takdirde bilgisayarınız hiçbir zaman performanslı çalışmaz. Elbette ki bilgisayarınızı sürücüler olmaksızın kullanmanız mümkün. Ancak bu durumun sonucunda hem bilgisayarınızın ömrü hızla tükenir ve hem de cihazınız tam kapasite verim sağlamaz. Zira donanımınıza uygun olarak düzenlenmemiş olan yazılım yöneticileri cihazınızı mahvedeceklerdir. Bu bağlamda da gerek ekran kartı sürücülerini ve gerekse işlemci sürücülerini yüklemelisiniz. Aynı zamanda sanılanın aksine de işlemci sürücüsü mevcuttur.

İşlemci Sürücüsü Var mıdır?

İşlemci sürücüsü elbette ki vardır. Birçok bilgisayar kullanıcısı işlemci sürücüsünü atlar. Kullanıcılar genellikle ekran kartı sürücüsünü yükledikten sonra her şeyin bittiğini düşünüyor. Halbuki hem AMD ve hem de Intel için sürücüler bulunmakta. Üstelik işlemci sürücüleri her modele göre de farklılık gösteriyor. Genellikle anakart yapısına ve işlemci sericisine göre farklılık gösteren sürücüler de mevcut.

Önemi Nedir?

İşlemci sürücüsü ile beraber cihazınız çok daha performanslı çalışır. Çünkü işlemcinizin çekirdekleri ve izlekleri tamamen bu yazılım tarafından yönetilmekte. Eğer yönetici yazılım işlemciniz için optimize edilmişse de çok daha verimli olur. Ancak bu sayede bilgisayarınızın tam performansınızı almanız mümkün. Bunun yanı sıra doğru sürücü işlemcinizin degrade olmasını da önler. Degrade olmanın anlamı aşınmadır. İşlemcinizin zamanla aşınarak performansını kaybetmemesini istiyorsanız sürücü yüklemesi ve güncellemesi yapmalısınız.

İşlemci Sürücüsü Kurulumu Nasıl Yapılır?

  • İşlemci sürücüsü kurulumu için öncelikle işlemcinizin web sayfasına gidin.
  • AMD ya da Intel web sayfanızdan sürücüler bölümüne gelin.
  • Chipset driver ya da işlemci sürücüsü bölümünü bulun.
  • Bu bölümde anakart modelinizi belirleyin.
  • İşlemci modelinizi ya da serinizi belirleyin.
  • Önünüze gelen yükleme dosyasını indirin ve yönetici olarak çalıştırarak kurulumunu yapın.

Bu kurulumdan itibaren işlemci sürücüsü kurulumu tamamlanmış olacaktır. Görüldüğü üzere işlemci sürücüsü var mıdır sorusunun cevabı evet. Bu sürücüyü doğru bir şekilde kurmadığınız ve güncellemediğiniz takdirde başınızın ağrıması olası. Sürücü güncellemelerini de indirme yaptığınız web sayfası üzerinden gerçekleştirmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.