Intel 7nm İşlemciler 2023 Yılında Gelecek

0 19

Intel 7nm işlemciler 2023 yılında gelecek. Intel CEO’su firmanın işlemci yol haritası detaylı hakkında açıklamalarda bulundu.

Intel’in nm teknolojisi bazında rakibi AMD’den ciddi oranda geri kaldığı bilinmekte. Bu durumun sonucu gerek performansa ve gerekse satış rakamlarına da yansımıştı. Zira an itibariyle AMD hem çok çekirdek, hem tek çekirdek, hem teknoloji ve hem de performans olarak en iyi işlemcileri üretiyor. Bu durumda Intel’in uzunca bir süre boyunca 14nm ısrarında kalması etkili oldu. Fakat elbette ki bu durumu sadece 14nm ısrarına bağlayamayız. Ancak büyük oranda da bağlamamız mümkün. Intel CEO’sunun yaptığı açıklamalara göre ise 2023’te gelmesi planlanan Meteor Lake işlemciler 7nm özelliklerini taşıyacak.

Açıklanan detaylara göre ilgili işlemciler x86 mimarisi üzerine kurulacak. Ayrıca Intel’in en yeni tek çekirdek ve çoklu çekirdek uyumluluklarını da bünyesinde barındıracak. 2023’te piyasaya çıkması beklenen işlemcilerin pandemi şartlarına göre daha erken bir tarihe ya da daha geç bir tarihe çekilmesi de olası. Bu bağlamda konu üzerine net bir çıkış tarihi konuşmak doğru olmaz. İlgili işlemcilerin hangi anakart modelleri ile çalışacağı da tam olarak bilinmemekte. AMD işlemciler uzun süreler boyunca B450 yonga setine destek vermişti. Intel’in de bu yoldan giderek kullanıcı dostu bir profil çizip çizmeyeceği hâlâ meçhul. Fakat Intel’in genellikle yeni nesil yonga setlerini satmaya meyilli olduğunu söylememiz mümkün.

Intel 7nm İşlemciler 2023 Yılını Hedefliyor

İşlemcilerin PCIe 5.0 ve DDR5 desteklemesi beklenmekte. Aynı zamanda watt başına güç performansında da iyileştirmelerin gerçekleşebileceği söylentiler arasında. Intel halihazırda bu konuda kötü bir tablo çizen firma değil. Dolayısıyla güç tüketimi hususunda özel teknolojiler kullanmak suretiyle en verimli oranları yakalamaları bekleniyor. Halihazırda 2021 ve 2022 yıllarında piyasaya sürülmesi beklenen 10nm işlemciler ile beraber bu yeni nesil Intellerin de çıkışı ilginç olacak. Rakibi AMD’ye karşı nm bazındaki düşüşü son derece yavaş ilerleyen Intel’in bu konudaki verimliliği de kafaları karıştırmakta. Kullanıcılar uzun vadede Intel’in yeniden oyuna dönmesini istiyorlar. Çünkü bu durumda rekabet daha da kızışacak ve rekabet de fiyata yansıyacaktır. Intel 7nm işlemciler 2023 yılı içerisinde piyasada olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.