Instagram, WhatsApp ve Facebook Çöktü

0 24

Instagram, WhatsApp ve Facebook çöktü. Birçok kullanıcı servisten mahrum kaldı ve bunun sonucunda da ortaya ciddi problemler çıktı.

Facebook’a ait olan sosyal medya platformları Instagram, WhatsApp ve Facebook dün ciddi bir çöküş gerçekleştirdi. Facebook sunucularında barınan hizmetlerde yaşanan bu ortak çöküntü ilk değil. Zira hizmetlerin ortak sunucularda barınmalarından ötürü sıklıkla çöktüklerini gözlemleyebiliyoruz. Genellikle bir hizmette sorun yaşanırsa aynı durum diğer platformlara da yansımakta. Durum gene böyle oldu. İlk başta Instagram’da görülen çökme haberleri sonrasında WhatsApp ve Facebook’a da sıçradı. Birçok insanın iş, sosyalleşme, haberleşme ve benzeri amaçlardan ötürü bu platformları kullandıklarını düşünürsek yaşanan en ufak bir çöküntünün büyük sonuçları olacağını söylememiz mümkün.

Konu hakkında açıklama yapan Facebook, teknik bir aksaklıktan ötürü bütün platformlarında çökme yaşandığını belirtti. Yaşanan aksaklıktan dolayı özür dileyen sosyal medya devi, bu aksaklığı en kısa sürede çözdüklerini de sözlerine ekledi. Belirtilenlere göre ilgili platformlar tam tamına 6 saat boyunca devre dışı kaldılar. Üstelik platformların mesajlaşma ağları gelmesine rağmen yorum yapma, beğeni yapma, paylaşım yapma, akış yenileme ve benzeri işlevselliklerinde aksaklıklar devam etti.

Instagram, WhatsApp ve Facebook Çöktü

Yaşanan bu çöküntü itibariyle de sosyal ağların hayatımızda ne denli yer kapladığını da tekrardan görmüş olduk. Zira çöküntü sürecinde birçok iş kanalı ve iletişim sekteye uğradı. İnsanlar sevdiklerine ulaşamazken işletmeler de ticaretlerine devam edemediler. Bu durumun sonucunda yaşanan gelişmelerle de alternatif platformların önemi ortaya çıktı. Bu süre zarfında herhangi bir sorun yaşamadan yayınına devam eden Twitter büyük beğeni topladı. Çünkü ilgili platformların çökmesiyle gelen yoğun trafik Twitter’a da yansıdı. Fakat Twitter herhangi bir teknik aksaklık yaşamadan yoluna devam etti.

Sosyal medya devlerinde bu duruma benzer sorunları sık sık görmekteyiz. En son Google’ın YouTube sunucularında da benzeri bir durum yaşanmıştı. En sonunda Google çözümü sunucuları birkaç saat geriye almakta bulmuştu. Bu süre zarfında YouTube’a yüklenen ve oluşturulan içerikler de ne yazık ki ortadan kayboldu. Yayıncıların yeniden içerik yüklemeleri gerekti. Instagram, WhatsApp ve Facebook çöktü haberinden sonra benzeri hadiselerin de bizi beklemesi olası.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.