Instagram Canlı Odalar Özelliği Duyuruldu

0 27

Instagram canlı odalar özelliği resmi olarak duyuruldu. Bu sayede aynı anda dört kişiye kadar kullanıcıyla konuşma yapabileceksiniz.

Sosyal medya her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Gerek kullanıcı artışı ve gerekse yeni sosyal medya platformlarının ortaya çıkması bu nedene en büyük örnek. Son zamanların popüler uygulamaları da bu değişime kendilerini adapte etmek zorunda. Bu konuda da Instagram gerçekten ciddi bir rol model diyebiliriz.

Örnek vermek gerekirse hikayeler özelliğinin ilk defa SnapChat ile kullanıldığını görmüştük. Bu özelliğin verimliliğini fark eden Instagram da aynı sistemi bünyesine ekledi. Aynı zamanda Instagram’ın TikTok modelini de Reels ile getirdiğini biliyoruz. Instagram Reels sayesinde TikTok videolarına benzer birçok içerik izleyebilmekteyiz. Gelen son haberlere göreyse ünlü sosyal medya devi bir başka sosyal medya platformunun uyguladığı ve randıman aldığı sistemi bünyesine katmak niyetinde.

Instagram Canlı Odalar Özelliği Clubhouse’dan İlham Alındı!

Clubhouse son zamanların popüler uygulamalarından bir tanesi. Gerek sunduğu sosyalleşme işlevi, gerek kullanım kolaylığı ve gerekse sohbet odalarıyla ilgili platformun büyük beğeni topladığı aşikar. Fakat Clubhouse’ın en büyük eksisi sadece iOS’a özel olması. Üstelik platform iOS’a özel olduğu gibi sadece referans sistemiyle kullanıcı almakta. Bu durum da haliyle Clubhouse özelliklerinden faydalanmak isteyen fakat sisteme erişemeyin birçok kişinin canını sıkıyor. Ünlü sosyal medya devi Instagram da bu kullanıcı potansiyelini görmüş olacak ki Clubhouse sistemini kendi uygulamasına entegre etmekte.

Sistemin öncelikle sadece 4 kişi ile sınırlı olacağını belirtelim. Yani Clubhouse gibi 10-20 kişiye kadar canlı sohbet yapılamayacak. Fakat ilerleyen süreçlerde 4 kişilik sınırın kaldırılacağı da öngörülmekte. Böylelikle sınırsız bir sohbet alanı oluşacak diyebiliriz. Tıpkı Clubhouse gibi, kullanıcılar farklı odalara katılarak tanımadıkları insanlarla sohbet edebilecekler. Bu durum son zamanların trend uygulamalarından bir tanesi.

Aynı zamanda Twitter ve WhatsApp platformlarının da story özelliğini getirdiğini görmüştük. Instagram, WhatsApp ve Facebook platformlarının tamamen Facebook şirketine bağlı olduğunu düşünürsek odalar özelliğinin başka uygulamalara da geleceğini söyleyebiliriz. Böylelikle yakın bir zamanda Instagram’ın yanı sıra Facebook ve WhatsApp’ta da bu özelliği görmemiz mümkün. Clubhouse esinlenmesi olan bu özellik Instagram canlı odalar özelliği olarak tanınacak. Olası bir isim ya da konsept değişikliğinde sizleri haberdar edeceğiz, bizi takipte kalmaya devam edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.