Instagram 13 Yaş Altı Özelliği Geliyor

1 29

Instagram 13 yaş altı özelliği adına çalışmalar başladı. Facebook çocuklar için özel bir sosyal ağ özelleştirmesi yapmak istiyor.

Sosyal medyanın gerek yetişkinler ve gerekse çocuklar için son derece faydalı bir platform olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal medyada eğlenceli vakit geçirmek, sevdiklerimizle etkileşimde bulunmak ve bilgi edinmek gibi imkânlarımız mevcut. Ancak elbette ki sosyal medyanın kötü yanları da var. Fazlaca zaman kaybı sağlaması, sahte dünyalar yaratması ve insanları mutsuzluğa itmesi bu zararlardan sadece birkaç tanesi. Fakat bu zararların yetişkinler için olduğunu belirtelim.

Zira konu çocuklar olunca sosyal medya çok daha tehlikeli bir dünyaya evrilebiliyor. Sosyal medya üzerinden yaşanan çocuk tacizleri, dolandırıcılıklar, kandırmacalar ve benzeri her türlü unsur büyük bir tehlike arz etmekte. Özellikle ebeveynler bu konuda ciddi endişe içerisindeler. Ne yazık ki çocuklarımızı bilinmeyen sosyal medya dünyasından korumanın hiçbir yolu bulunmamakta. Aileler bu konu hakkındaki çözümü genellikle çocuklarını sosyal medyadan mahrum bırakmakla bulmakta. Ancak bunun sonucunda da çocuklar sosyal medyanın zengin içeriklerinden ve nimetlerinden faydalanamıyor.

Instagram 13 Yaş Altı Özelliği Gelebilir

Görünüşe göre Facebook bu konu hakkında özel bir çalışma yapmak niyetinde. Kulislerde ortaya çıkan bilgilere göre Instagram adına geliştirilen özel bir 13 yaş altı çalışması mevcut. 13 yaş altı çocuklar için özel olarak hazırlanacak olan platformun bir mod mu yoksa ayrı bir uygulama mı olacağı henüz net değil. Fakat ilgili özelliğin amacı genel çapta çizilmekte. Gelen bilgilere göre 13 yaş altı özellikte içerik kısıtlanmaları söz konusu. Dolayısıyla çocuklar adına zararlı içerikler hiçbir şekilde platforma yansımamakta.

Aynı zamanda yetişkinlerin çocuk profillerine erişebilmeleri adına da bazı sınırlamalar getirilmesi mümkün. Böylece çocuk tacizi, siber zorbalık ve dolandırıcılık gibi problemlerin önüne geçilmesi amaçlanmakta. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da ebeveyn kontrolü. Facebook, özel bir ebeveyn kontrolü sistemi üzerinde de çalışıyor. Böylece aileler 13 yaş altı çocuklarının profillerini aktif olarak kontrol etme imkânına sahip olacak. Bu özelliğin uzun zamandır son derece verimli olarak YouTube’da da bulunduğunu hatırlatalım. Instagram 13 yaş altı özelliği yakın zaman içerisinde aktif olabilir.

1 yorum
  1. Mehmet Cakmak diyor

    Gavur yapıyo abi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.