Huawei’nin İşletim Sistemi HarmonyOS Çıkış Tarihi Belirlendi

0 17

HarmonyOS çıkış tarihi belli oldu. Android ve iOS’un en büyük rakibi yakın bir zaman içerisinde resmi çıkışını gerçekleştirecek.

Huawei’nin Amerika Birleşik Devletleri ambargosundan sonra yeni yazılımlar üzerine çalıştığı herkes tarafından biliniyor. Zira gerek yazılım ve gerekse donanım dünyasındaki demirbaşlar direkt olarak Amerikan menşeili konumda. Bu bağlamda Amerika’nın herhangi bir ambargo uygulaması durumunda Çinli üreticiler bu işlevselliklere erişemiyorlar. İşte tam bu noktada da Huawei’nin yaptığı yazılımsal çalışmalar gündeme geldi. Android işletim sisteminden mahrum bırakılan Huawei kendi işletim sistemini yaratmaya karar verdi. HarmonyOS olarak adlandırılan bu işletim sistemi için de çalışmalar başlatıldı.

HarmonyOS’un uzun bir süredir kapalı beta içerisinde olduğunu bilmekteydik. Son derece kısıtlı bir kullanıcı kitlesi tarafından deneyimlenen bu yazılım test aşamasındaydı. Lakin görünen o ki yazılımın test çalışmaları nihayet sona erdi. Kulislerden sızan bilgilere göre Huawei yakın bir zaman içerisinde HarmonyOS’u resmi olarak piyasaya çıkartacak. İlgili sistemin birçok Huawei telefona isteğe bağlı bir şekilde yüklenebilmesi bekleniyor. Aynı zamanda Çin menşeili üçüncü parti telefonların da HarmonyOS’u zaman içerisinde destekleyebilmesi söz konusu. Bu bağlamda HarmonyOS, Android ve iOS’a ciddi bir rakip olarak gelmekte.

HarmonyOS Çıkış Tarihi Ne Zaman?

Huawei tarafından gelen sızıntılara göre çıkış tarihi olarak Nisan 2021 işaret edilmekte. Yani önümüzdeki ay bir tarihe tanıklık ederek Huawei’nin yeni işletim sistemini görebiliriz.

Android ve iOS’e yeni bir alternatif olan bu işletim sisteminin yeni Huawei cihazlarda kullanıma sunulması muhtemel. Fakat aynı zamanda sistemin farklı cihazlar için de optimize edilmesi söz konusu. Örneğin fanlar tarafından ya da Çinli üreticiler tarafından yapılan bir güncelleme ile HarmonyOS’un Xiaomi, Oppo, Redmi, Meizu ve benzeri cihazlarda çalışması mümkün. Bu noktadaki bütün iş ilgili firmaların özgürlüklerine ve Huawei’nin kendi işletim sistemini bütün kullanıcılara açmasına kalıyor. HarmonyOS çıkış tarihi Nisan 2021 olarak işaret edilmekte. İlgili işletim sistemini taşıması muhtemel olan ilk telefon da Huawei P50 modeli olacak. Lakin bu bilginin kesin olmadığını ve sadece söylenti olduğunu belirtelim. İlerleyen günlerde HarmonyOS ile ilgili yeni haberlar almamız mümkün.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.