Güncelleme Telefonu Yavaşlatır mı?

0 16

Güncelleme telefonu yavaşlatır mı? Telefonlarımızı en güncel sürümlere yükseltmeli miyiz? Son zamanların tartışma konusuna noktayı koyuyoruz.

Birçok kullanıcının çeşitli nedenlerden ötürü telefon güncellemelerinden çekindiğini görmekteyiz. Bu nedenlerin başında ise güncellemelerin yavaşlıkla beraber geldiği iddiaları yer alıyor. Bu iddiaya göre firmalar yayınladıkları güncellemelerle beraber telefonları bilerek yavaşlatmaktalar. Böylece firmaların yeni nesil cihazlarına geçiş yapmanız daha hızlı olmakta. Peki bu iddia doğru mu? Bu sebepten ötürü telefonlarımızı güncellememeli miyiz? Bu konuyu detaylıca inceliyoruz.

Güncelleme Telefonu Yavaşlatır mı?

Öncelikle güncellemelerin telefonları yavaşlatmadığını belirtelim. Tam aksine güncellemeler yerine göre performans iyileştirmeleri de sunmaktadırlar. Bu iyileştirmelerin ışığında ise cihazınız çok daha verimli ve hızlı çalışabilir. Ancak bu durumun normal şartlar altında olduğunu belirtelim. Ne yazık ki bazı firmalar normal şartları bazen karşılayamıyorlar.

Örneğin geçtiğimiz yıllarda Apple yayınladığı bir güncelleme ile cihazlarını bir hayli yavaşlatmıştı. Bunun sonucunda ise yeni bir güncelleme yayınlayarak ilgili problemi hızla çözmüştü. Aynı zamanda farklı Android üreticilerinde de bu problemi görmekteyiz. Bu bağlamda, çok nadir de olsa, büyük firmaların güncellemeleri gerçekten telefonları yavaşlatabilmekte. Ancak bunlar genellikle firmaların yaptıkları acemiliklerden dolayı kaynaklanıyor. Peki bu durum güncelleme yapmamız için bir engel mi? Kesinlikle değil.

Güncellemenin Yararları

Unutmayın ki güncellemeler hem performans iyileştirmeleri sunmak, hem telefonun güvenlik açıklarını kapatmak ve hem de yeni gelen özelliklerle kullanıcıları buluşturmak adına yapılır. Dolayısıyla da bazı firmaların telefonları üzerine yaptıkları acemiliklerinden ötürü güncelleme yapmamak son derece yanlış. Zira güncel kalmazsanız cihazınız güvenlik sorunlarına açık olur. Aynı zamanda performans iyileştirmelerinden ve yeni özelliklerden de mahrum kalır.

Unutmayın ki bir firma yayınladığı güncelleme ile kendi cihazını bir hata sonucu yavaşlattıysa muhtemelen kısa süre içerisinde bu problemi düzeltir. Çünkü bozulan bir şeyi yeniden tamir etmek firmaların yükümlülükleri arasındadır. Tavsiyemiz hiçbir zaman riske girmeden gelen güncellemeleri en hızlı şekilde yapmanız olacak. Böylece yaptığınız güncellemede herhangi bir sorun olsa bile sonrasında gelen güncellemeyle beraber bu açığı hızla kapatabilirsiniz. Güncelleme telefonu yavaşlatır mı sorusunun cevabı kesinlikle hayırdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.