GTA Online Yükleme Süresi Modu Geliyor

0 25

GTA Online yükleme süresi modu gerçek oldu. Bir fan kullanıcı tarafından yazılan mod Rockstar tarafından kabul edildi ve oyuna eklenecek.

GTA 5’in çıkışı üzerinden gerçekten çok uzun zaman geçti. Fakat geçen bu uzun zamana rağmen oyunun hâlâ daha popülaritesini kaybetmediğini söyleyebiliriz. Öyle ki insanlar zevkle ve keyifle GTA oynamaya devam ediyorlar. GTA’nın uçsuz bucaksız dünyasında vakit geçirmek, eğlenmek, insanlarla etkileşime geçmek bir hobi haline gelmiş durumda. Aynı zamanda yapımın farklı modlarla da desteklendiğini bilmekteyiz. Özellikle FiveM gibi RP sunucuları sıklıkla dikkat çekiyor.

Fakat GTA Online’ın en büyük sorunlarından bir tanesi de yükleme süresi. Zira oyunun yükleme süresi gerçekten çok uzun. Rockstar yıllardır bu duruma bir çözüm bulamadı. Ne zaman GTA’ya girmeye çalışsanız dakikalarca oyunun yüklemesini beklemek durumundasınız. Ancak GTA’nın son derece büyük ve geniş bir fan kitlesi olduğundan bahsetmiştik. İleri düzey yazılım tekniklerine hakim olan bir GTA fanı yükleme sürelerini kısaltmak adına bir mod geliştirdi. İşin ilginç tarafıysa bu modun gerçekten işe yarar oluşu.

GTA Online Yükleme Süresi Modu Gerçek Oldu

Yazılımcı ve mod yapımcısı t0st GTA’nın yükleme süresi sorununu aşabilmek adına kolları sıvadı. t0st, yaptığı araştırmalar sonucundaysa oyunun yükleme optimizasyonunun son derece kötü olduğunu fark etti. Bu konu hakkında açıklamalar yapan ünlü mod yapımcısı, JSON yapılarının karmaşıklığından ve optimize edilememelerinden ötürü yükleme sürelerinin bu denli uzun olduğunu dile getirdi. Bireysel çabalarıyla oyunu optimize eden t0st, yükleme süresi hızlandırma modunu oyun dünyasına sundu. Bu modla beraber oyunun %70 oranında daha hızlı açıldığı söylenmekte.

Bu durumu gören Rockstar t0st’a tam 10 bin Dolar ödül verdi. Yaptığı yazılım optimizasyonu ve çalışmaları için t0st’a teşekkür eden Rockstar, ilgili modu yakın zamanda resmi bir güncellemeyle de yayınlayacaklarını duyurdu. Böylece GTA 5’in çıkışından tam 8 sene sonra yükleme süreleriyle alakalı bir güncelleme gelecek. Günümüzün modern bilgisayarlarında ve SSD’lerinde bu sürenin ciddi manada kısalacağı ön görülmekte. GTA Online yükleme süresi modunun yakın zamanda içerisinde gelecek olan bir güncellemeyle beraber oyuna yedirilmesi söz konusu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.