Facebook Venezuela Lideri Maduro Engellemesi Başladı

0 22

Facebook Venezuela Lideri Maduro engellemesine başladı. Facebook’un bu konudaki gerekçesi ise yanlış bilgilendirme ve yönlendirme.

Twitter ve Facebook’un bilgi kirliğini engellemek hususunda ciddi çalışmalar yaptıklarını biliyoruz. Öyle ki ilgili sosyal medya platformları bu konudaki hassasiyetlerini sıklıkla dile getirmekteler. Örneğin herhangi bir Covid-19 paylaşımı gerçekleştirirseniz iki platformda da doğru bilgileri alabileceğiniz bakanlıkların yönlendirmeleri ortaya çıkıyor. Aynı zamanda da deprem, sel, su baskını ve benzeri kriz anlarında da yaşanan bilgi kirliliğini önlemek adına sosyal medya platformları ciddi bir çalıştırma gerçekleştiriyorlar. Lakin bu bilgi kirliliği bazen büyük kitlelere sahip insanlardan da çıkabilmekte. Bu bağlamda sosyal medya platformlarının hareketleri de son derece net. İlgili platformlar genellikle bilgi kirliliğini yayan hesapları engelleme yoluna gidiyor.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Maduro da bu engellemeyle karşılaştı. Maduro, Carvativir adlı bir ilacın Covid-19 hastalığına iyi geldiğini iddia ediyor. Üstelik bu iddiasını çeşitli sosyal medya platformlarından da yaymaktan çekinmiyor. İlgili ilacı “mucize” olarak niteleyen Maduro bütün Covid-19 hastalarının bu ilacı kullanması gerektiğini iddia etti. Kendisinin belirttiğine göre bütün hastaların bu ilacı kullanması takdirinde dünyadaki pandemi yakın bir zaman içerisinde son bulabilir.

Facebook Venezuela Lideri Maduro Engellemesi

Elbette ki Maduro’nun bu iddialarının resmi bir kaynağı yok. Gerek ülkemizdeki sağlık kuruluşlarından ve gerekse dünya çapındaki kuruluşlardan konuyla alakalı herhangi bir açıklama gelmedi. Zira gerçekten de bu ilacın çözüm olduğu doğru olsaydı muhtemelen Sağlık Bakanlığı ya da Dünya Sağlık Örgütü tarafından bilgilendirilmiş olurduk. Bütün bu gerekçelere dayanarak Maduro’nun asılsız bir iddia ortaya attığını söyleyebiliriz. Facebook da bu konuda bizlerle aynı fikirde olacak ki Maduro’ya ciddi bir engelleme başlattı.

Bu engelleme kapsamında Maduro’nun Facebook hesabı 30 günlüğüne durdurulmuş vaziyette. 30 gün boyunca hiçbir şekilde etkileşim alamayacak olan Maduro aynı zamanda da dışarıdaki kullanıcılar tarafından görünmeyecek. Facebook Venezuela Lideri Maduro engellemesi ilk değil. Maduro’nun daha önce de yaydığı manasız fikirler dolayısıyla engellendiğini bilmekteyiz. Geçtiğimiz aylarda Maduro, Twitter tarafından da benzer sebepler dolayısıyla engellenmişti. Maduro ise bütün bu engellemelerin komplo olduğuna inanmakta.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.