Facebook Bilgileri Sızdırıldı ve İnternetten Satışa Çıkartıldı

0 18

Facebook bilgileri sızdırıldı. Tamı tamına 533 milyon kişinin bilgileri an itibariyle internet üzerinden satın alınabilir vaziyette duruyor.

Gün geçmiyor ki yeni bir sızıntı bilgisi ile tekrardan karşı karşıya kalmayalım. Üstelik bu seferki başrol oyuncumuz gene Facebook. Facebook’un sürekli olarak sızıntılar ile gündeme geldiğini bilmekteyiz. Bu süreç firma için artık bir rutin halini almış durumda. Görünüşe göre yeniden Facebook bilgileri sızdırıldı. Üstelik bu bilgiler direkt olarak kullanıcı donelerini içermekte. Bu bağlamda Facebook’a üye olan kimsenin güvende olmadığını belirtelim. Eğer ilgili sosyal medya platformuna üyeyseniz muhtemelen sizin de bilgileriniz sızdırılmıştır. Zira 533 milyon kişinin bilgisini içeren bu veri tabanında bulunmamak gerçekten büyük bir şans.

Tamı tamına 533 milyon kişinin bilgisini sızdıran Facebook için bu durum da tam bir facia konumunda. Zira ilgili rakamın neredeyse birkaç ülkenin toplamı olduğu aşikar. Dünyanın dört bir yanındaki Facebook kullanıcıları an itibariyle bilgilerinin güvensizliğinden yakınmakta. Çünkü bu bilgiler şu an itibariyle satışa çıktı. Deep web üzerinden satılmakta olan bilgilere herkes erişebiliyor. Bilgilerin son derece özel donelerinizi barındırdığını da yeniden belirtelim.

Facebook Bilgileri Sızdırıldı, Peki Şimdi Ne Olacak?

Yayınlanan bilgilerde elbette ki Türk kullanıcılar da mevcut. Fakat sadece Türk kullanıcılar bu listenin içerisine dahil değil. Dünyanın dört bir yanından kullanıcının ilgili listede bulunduğunu yeniden hatırlatalım. Yapılan tespitlere göre ise en fazla kullanıcı Amerika kıtası tarafından gelmekte. Ancak Türkiye’den de yaklaşık 2-8 milyon arası kullanıcı bilgisi internette bulunmakta.

Bilgilerin içerisinde adresleriniz, telefon numaralarınız, e-mailleriniz, şifreleriniz ve eğer kayıtlıysa kredi kartı bilgileriniz bulunmakta. Dolayısıyla e-posta şifrenizi hızlı bir şekilde güncellemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer kredi kartınız Facebook’a kayıtlıysa da kart kapatımı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak sanal kart kullanıyorsanız herhangi bir sorun olmayacaktır. İnternet alışverişlerinde her zaman sanal kart kullanmanız çok önemli. Bu önemli bilgiyi asla unutmayın ve sürekli olarak sanal kart kullanın.

Facebook bilgileri sızdırıldı. Bu hadise muhtemelen son sızdırma da olmayacak. Bu bağlamda her zaman şahsi güvenlik önlemlerinizi almak suretiyle internet sayfalarına üye olmalısınız. Bunun için yapmanız gereken adımlar basit; sanal kart kullanın, e-posta şifreniz sadece e-postaya ait olsun, her web sayfasına cep telefonu numaranızı ve adresinizi vermeyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.