Evden Çalışma Dönemi Facebook, Uber ve Microsoft İçin Bitiyor

0 19

Evden çalışma dönemi bitiyor. Kulislerden gelen duyumlara göre ünlü şirketler Facebook, Uber ve Microsoft çalışanlarını ofislere çağıracak.

Pandemi dönemiyle birlikte insanların evden çalışmaya başladıklarını hatırlıyoruz. Zira korona virüsünün getirmiş olduğu şartlar ne yazık ki bu durumu zorunlu kılmıştı. Bütün şirketlerin evden çalışma politikasına başladığını ve bu sebepten dolayı rutin işlerde birçok aksama olduğunu bilmekteyiz. Lakin görünüşe göre bu süreç fazla uzun sürmeyecek gibi duruyor. Çünkü son gelen haberlere göre büyük şirketler çalışanlarını tekrardan ofislere davet etmek niyetindeler. Özellikle ABD’de ofisi bulunan şirketlerin bu kararı almalarındaki en büyük etken elbette ki aşı çalışmaları oldu.

ABD’de gerçekten hummalı ve planlı bir aşı çalışması yürütülmeye devam ediyor. Yaklaşık 35 milyon kadar insanı aşılayan ABD, aşı için herhangi bir ücret istememekte ya da sıra tutmamakta. İsteyen her vatandaş başvurusunu gerçekleştirerek 1 hafta içerisinde aşı olabiliyor. Dolayısıyla ABD’de aşı sürecinin son derece sağlıklı gittiğini belirtelim. Bu bağlamda da büyük şirketler tekrardan normal işleyişlerine dönmeyi planlamaktalar. Bu işlem adına da ilgili şirketlerin çalışanlarını ofislere çağırabilmesi son derece olası. Öyle ki ortaya çıkan sızıntılara göre Facebook, Uber ve Microsoft içerisinde bulunduğumuz Mart ayının sonuna kalmadan bütün çalışanlarını ofislere çağıracak.

Evden Çalışma Dönemi Yakın Zamanda Tarih Olabilir

Uber’in halihazırda San Francisco’daki ofislerine bazı çalışanlarını davet ettiği bilinmekte. 29 Mart’ta gelmesi söz konusu olan bu çalışanlar rutin hayatlarına devam edecekler. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’de kısa süre içerisinde normale dönmek istediklerini belirtmişti. Zira evden çalışma durumu her ne kadar güvenli olsa da verimlilik adına son derece kötü. Çünkü evden işlerini yürütmeye çabalayan çalışanlar ne yazık ki bekledikleri etkileşimi bulamıyorlar. Bunun sonucunda da yapılan işlerde ciddi bir verimsizlik ortaya çıkıyor.

Özellikle teknoloji odaklı şirketlerde bu verimsizliğin çok daha fazla etkin olduğunu görmekteyiz. Çünkü bu tip şirketler getirilmesi planlanan bir yeniliği ya da işlevselliği anlık olarak çevreleriyle paylaşmak durumundalar. Lakin günümüzde bu imkân kesinlikle mevcut değil. Facebook, Uber ve Micrososft için evden çalışma dönemi yakın zaman içerisinde tarih olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.