Elon Musk Casusluk Suçlamalarını Reddediyor

0 20

Elon Musk casusluk suçlamalarını reddediyor. Tesla arabaların Çin Hükümeti tarafından ülke genelinde yasaklanması gündemde.

Çin Hükümeti ile Tesla arasındaki gerilim bitmek bilmiyor. Çin Askeriyesi tarafından yasaklanan Tesla araçların yasal süreci hâlâ devam etmekte. Bu süre zarfında gerek Tesla ve gerekse Çin tarafı ciddi somut adımlar atıyorlar. Tesla’nın Çin’de iyi bir pazar payı olduğunu belirtelim. Öyle ki bu pazar payı bir Amerikan şirketinin ulaşabileceği en iyi konumda. Çinlilerin Amerikan şirketlerine olan bakış açılarını da göz önüne alırsak Tesla’nın bu durumu önemli bir başarı olarak nitelenebilir.

Çin’de birçok elektrikli otomobili Tesla oluşturmakta. Fakat Tesla adına Çin’in önemi sadece pazar payı ile sınırlı değil. Çin, her ne kadar pazar payı konusunda da kritik bir rol oynasa da farklı önemleri mevcut olan bir ülke. Bu önemlerden bir tanesi de üretim. Çin, aynı zamanda Tesla için önemli bir üretim noktası. Tesla otomobillerin birçoğu Çin fabrikalarında üretilmekte. Özellikle Tesla’nın Çin tarafına yeni bir batarya fabrikası yaptığını da bilmekteyiz. Bu bağlamda Tesla’nın dünya çapındaki pozisyonu adına da Çin’i kaybetmemesi şart.

Elon Musk Casusluk Suçlamalarını Reddediyor

Çin Hükümeti ve Çin Askeriyesinin iddialarına göre Tesla otomobiller Çin vatandaşlarına casusluk yapmaktalar. Casusluk bilgilerinin direkt olarak ABD Savunma Bakanlığı’na sızdırıldığı da iddialar arasında. Fakat elbette ki bu söylevlerin sadece iddia olarak kaldığını belirtelim. Zira ortada ilgili teoriyi kanıtlayacak herhangi bir delil mevcut değil. Ancak buna rağmen Çin Askeriyesi Tesla otomobilleri yasakladı. Çin’in bu duruma benzer aksiyonları daha önce birçok Amerikan şirketine de aldığını görmüştük. Uzmanlar ABD’nin Huawei, Oppo ve Xiaomi davasından sonra Çin’in Tesla süreci ile misilleme yaptığına inanıyorlar.

2018’de kurulan ve 3 senedir aktif olarak faal olan Tesla’nın Çin fabrikası bu konuda büyük rol oynayacak. Zira gerek Amerika tarafı ve gerekse Çinliler oluşturdukları istihdamla gelirleri kaybetmemek niyetindeler. Ancak sürecin uzayacağını ve her ne olursa olsun Tesla’ya Çin yasağının söz konusu olduğunu belirtelim. Elon Musk casusluk suçlamalarını reddediyor; bakalım Çin Hükümeti, Çin Askeriyesi ve Çin mahkemeleri bu söylevlere ikna olacak mı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.