Discord NSFW iOS Platformunda Kapatılıyor

0 10

Discord NSFW iOS üzerinden yasaklanıyor. Son gelen duyurulara göre bu durum Discord tarafında an itibariyle kesinliğe kavuşmuş durumda.

Discord’un NSFW sistemi olduğu birçok kişi tarafından bilinmekte. Bu tip kanallarda Discord üzerinden +18 içeriğin paylaşımına izin veriliyor. Normal şartlarda Discord’tan herhangi bir +18 içerik paylaşılması mümkün değil. Zira bu hadise Discord kuralları tarafından direkt olarak engellenmiş durumda. Ancak herhangi bir Discord kanalında NSFW tagına sahip bir sohbet odası açarsanız bu durumdan muaf oluyorsunuz. Böylece de Discord üzerinden +18 içerik paylaşmanız mümkün oluyor. Birçok Discord kanalının +18 tagına sahip NSFW odaları olduğunu bilmekteyiz. Bu odalara da sadece +18 olduğu kesin olan kullanıcılar erişebilmekte. Aynı zamanda bu tip kullanıcıların telefon onayı ve benzeri süreçlerden de geçmeleri gerekiyor.

Ancak bu durum her ne kadar Android ve masaüstü platformlarda sorun yaratmasa da Apple tarafında problem yaratmaya başladı. Çünkü Apple sadece telefon onayı istemenin bu durum için yeterli olmadığını düşünüyor. Apple’a göre 18 yaşından küçük birisi de rahatlıkla telefon onayı verebilmekte. Bu durumda da 18 yaşından küçük kimseler NSFW kanallara erişebilmekteler. Bunun sonucunda ise küçük yaştaki kişileri korumak amacıyla düzenlenen sistemin hiçbir amacı kalmamakta. Apple’a bu konuda haklılık payı verememek de mümkün değil. Çünkü kimlik onayı olmadan günümüz internet çağında herhangi birisinin yaşını öğrenme işlemi imkânsız.

Discord NSFW iOS Platformunda Kapatılıyor

Görünüşe göre Apple’ın bu konudaki ısrarcı tutumu sonuç vermiş gibi. Discord’u iOS üzerinden kaldırmak niyetinde olan Apple sırf NSFW içeriklerden ötürü bu işlemi gerçekleştirmeyi düşünmekteydi. Fakat Discord tarafından ise yanıt gecikmedi. Discord, hadiseye son derece radikal bir kararla cevap vermek durumunda kaldı. Artık Discord’da bulunan NSFW sohbet odalarına iOS üzerinden erişim tamamen yasak olacak. Sunucu sistemleri üzerinden gerçekleştirilmekte olan bu eylem ile beraber Discord’un net bir önlem aldığını belirtelim.

Fakat elbette ki bu yasak sadece iOS’u kapsamakta. Dolayısıyla Windows, Mac, Linux ve Android platformlarından NSFW sunucularını görmeniz mümkün. Apple’ın ısrarı devam ederse muhtemelen Mac tarafında da NSFW sohbet odaları kapatılacaktır. Discord NSFW iOS platformunda tarih oluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.