Cortana iOS ve Android Fişi Çekildi

0 22

Cortana iOS ve Android üzerinden artık erişilemez olacak. Görünüşe göre Microsoft bir başka girişiminin daha fişini çekmeye karar kıldı.

Microsoft’un mobil platforma girişi ve çıkışı da son derece acıklı oldu. Firmanın bu noktadaki yükseliş ve batış hikayesi bir film yapılsaydı emin olun ki bu film gişe rekorları kırardı. Zira Micrososft’un önce mobil platformlardan Windows Mobile’ı çekmesi ve ardından da bütün mobil platform uyumlu hizmetlerini rafa kaldırması ilginç bir süreçti. Görünüşe göre firmanın sesli asistan hizmeti Cortana da bu durumdan nasibini aldı. Cortana’nın uzun vadede mobil platformlar üzerinde başarı yakalayamaması ne yazık ki kapatılmasına neden oldu.

Kullanıcıların genellikle bilgisayarlarında halihazırda bulunan sesli asistanlarla iletişimde olduklarını bilmekteyiz. iOS platformunda bu asistan Siri olurken Android platformunda ise Google Assistant olmakta. Bu bağlamda Cortana gibi üçüncü parti bir yazılımı kullanıcıların indirmesi son derece düşük bir olasılık. Kullanıcıların genellikle kullandıkları uygulamalarda bir eksiklik hissetmeleri durumunda arayışa girdiklerini belirtelim. Zira Google ve Apple’ın dosya okuyucularında bu durumu görüyoruz. Office servisleri genellikle mobil platformda da sıklıkla kullanılmakta. Fakat Cortana ile Siri ve Google Asistan karşısında herhangi bir yenilik sunamayan Microsoft bu projeden çekilmek durumunda kaldı.

Cortana iOS ve Android Devrini Kapattı

Cortana’nın an itibariyle hâlâ Windows PC’lerde aktif olduğunu belirtelim. Aynı zamanda Windows tabanlı tabletlerde de Cortana mevcut. Bu bağlamda Microsoft yazılımın fişini tam olarak çekmiş değil. Görünüşe göre Cortana sadece PC ve tabletler üzerinden devam edecek. Aynı zamanda yakın bir zaman içerisinde Xbox platformuna da Cortana’nın gelmesi mümkün. Cortana’nın daha fazla gelişmesi ve daha fazla işlevsel hale gelmesiyle de yeniden mobil platformlara gelme durumu olabilir.

Önce Lumia serisinden çekilen ve Windows Phone projelerini iptal eden Microsoft, şimdide de Cortana’yı iptal etti. Microsoft için mobil pazarda işler hiç iyi gitmiyor diyebiliriz. Cortana iOS ve Android üzerinden kullanılamaz durumda. Mobil platformlarda Microsoft’un sesli asistanını göremeyeceğiz. Sesli asistanın yakın zamandaki geleceği de kullanıcılar tarafından merak konusu. Konu hakkında yenilikler ortaya çıkarsa sizleri bilgilendireceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.