Çin Alibaba İçin Para Cezası Uyguladı

0 14

Çin Alibaba için para cezası uygulamaya koydu. Toplamda 2.8 milyar doları bulan bu ceza an itibariyle şirketi ciddi oranda afallattı.

Alibaba’nın Çin pazarındaki en kuvvetli oyunculardan bir tanesi olduğunu söylememize gerek yok. İlgili firma yıllardan beridir Çin merkezli olarak ticaretini sürdürmekte. Genellikle toplu alışverişle öne çıkan firmanın Aliexpress girişimiyle de bireysel alışverişlere yöneldiğini bilmekteyiz. Üstelik bütün bu bilgilerin ışığında Alibaba’nın Çin içerisindeki en büyük e-ticaret şirketi olduğunu söylemememiz mümkün. Zira Çin ve Asya pazarındaki ticaretin neredeyse yarısından fazlası Alibaba’nın elinden geçmekte. Bu bağlamda da Alibaba son derece dominant bir şirket anlayışı güdüyor.

Alibaba’nın son zamanlarda gütmeye devam ettiği dominant ticaret anlayışı Çin için zararlı bir noktaya gelmeye başladı. Çünkü dominantlığını kullanarak Çin pazarını ele geçiren firma farklı organizasyonların öne geçmesini engellemekte. Haliyle de bu durum rekabet koşullarında sorunlar yaratıyor. Bazı Çinli firmaların bu hususta Alibaba’yı şikayet ettiğin biliyoruz. Çinli firmaların şikayetlerine göre Alibaba rekabette olumsuz unsurlar yaratarak tek el olma politikasını güdüyor. Bunun sonucunda da iddialara göre şikayet eden ilgili firmaların yolunu ve ticaretini Alibaba kesmekte.

Çin Alibaba İçin Para Cezası Uygulamaya Koydu

Çin mahkemelerinde tartışılan bu konu gün içerisinde nihai karara vardı. Nihai karara göre Alibaba’nın gerçekten de rekabette uygunsuz koşullar yaratacak hareketler sergilediği ortaya çıktı. Bunun sonucunda ise Çin toplamda 2.8 milyar doları bulan bir para cezası ortaya çıkarttı. Alibaba kısa bir süre içerisinde bu para cezasını ödemek ve ticaretine kaldığı yerden devam edebilmek için tek el olma çabalarını bırakmak zorunda kalacak.

Elbette ki bu durum Alibaba’yı fazla etkilemeyecektir. Zira firmanın sadece Asya ve Çin pazarında değil, bütün dünya pazarında etkili olduğunu biliyoruz. Aliexpress ile birlikte bütün dünyaya hizmet sunan firma aynı zamanda toptan alım ve satış hizmetleriyle de öne çıkmakta. Çin Alibaba için para cezası uygulasa da bu durumun gidişatı pek değiştirmeyeceği düşünülüyor. Bakalım Alibaba Çin pazarındaki tek el olma çalışmalarını daha ne kadar sürdürmeyi başaracak, belki de ilerleyen süreçlerde Çin hükümetinin daha ciddi yaptırımlarına şahit olabilirsiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.