Boeing 737 Max Elektrik Problemi Ortaya Çıktı

0 17

Boeing 737 Max elektrik problemi baş göstermeye başladı. Boeing firmalara ilgili uçağın bir süre kullanılmamasını tavsiye etti.

Olaylı uçak 737 Max’in olaylar serüveni hız kesmeden devam ediyor. Boeing’in en yeni özellikleriyle donatılmış olan ve son derece rekabetçi durumuyla dikkat çeken uçak ciddi oranda sipariş aldı. Emirat, Türk Hava Yolları, Pegasus, American Express ve benzeri birçok havayolu şirketi aktif olarak bu uçağa sahip durumda. Özellikle filosunu tamamen 737 Max ile donatan birçok şirket mevcut. Zira ilgili uçağın sunmuş olduğu avantajlar bir hayli fazla. Düşük yakıt tüketimi, yüksek menzili ve uygun fiyatıyla uçak dikkat çekiyor. Ancak elbette ki uçağın problemleri de bitmek bilmedi.

Boeing 737 Max uçakları ilk olarak düşüş hadiseleriyle tanımıştık. Öyle ki bir ay içerisinde toplamda 5 adet Boenig 737 Max uçağın düştüğüne şahit olmuştuk. Sonrasındaysa ilgili uçağın bütün dünya hava sahalarındaki kullanımı yasaklanmıştı ve uçaklar rafa kaldırılmıştı. Yapılan araştırmaların ışığında ise 737 Max’lerin fabrika çıkışlı problemli oldukları saptandı. Bu problemler bir yazılım güncellemesi ile beraber çözüldü. Fakat tam bütün problemler bitti derken de ortaya elektrik sorunu çıktı. An itibariyle 737 Max’lerin ön uçak gövdesinde elektrik problemi olması söz konusu.

Boenig 737 Max Elektrik Problemi

İlgili uçaklar yaklaşık 2 senedir neredeyse bütün hava sahalarında engelli durumda. Tam yeniden uçmaya hazırlar derken de bu haberlerin ortaya çıkması Boeing’e büyük bir darbe vurdu. Üstelik Boening bu suçlamaları da kabul etti. Boeing yaptığı açıklamada bazı üretilen modellerde topraklanma sorunu olduğunu söyledi. Bu sorun dolayısıyla da ilgili problemin baş göstermesi son derece olasıymış. Boeing firmalara gerekli kontrolleri yapmadan kesinlikle 737 Max’leri kaldırmamalarını önerdi. Bu kontroller ise elbette ki olası elektrik sorunlarına karşı olan topraklama kontrolleri olacak.

İlgili uçakların yakın bir zaman içerisinde tekrar havalanması bekleniyor. Zira bu kadar masraf yapılan ve satın alınan uçakların bir şekilde değerlendirilmesi şart. Fakat Boeinx 737 Max elektrik problemi ile beraber de gördük ki uçaklar hâlâ uçuşa hazır değiller. Bakalım ilerleyen süreçlerde bizi neler bekleyecek, belki de bu uçakların bir gün gerçekten de sorunsuz olarak havalandıklarına şahit olabiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.