Bilgisayar Topladıktan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

0 8

Bilgisayar topladıktan sonra yapılması gerekenler nelerdir? Yeni sistem toplayanlara sunacağımız ayrıntılı rehberle sizlerleyiz.

Yeni bir sistem topladınız ya da sipariş ettiniz. Sisteminiz bir şekilde elinize ulaştı, sistemi açtınız ve çalıştırdınız. Peki şimdi ne yapmanız gerek? Yeni bir bilgisayar toplaması gerçekleştirdiyseniz hangi adımları izlemeniz gerekli? Alt tarafta vereceğimiz bütün adımları takip ederek siz de sisteminizi sorunsuz bir şekilde kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Bilgisayar Topladıktan Sonra Yapılması Gerekenler

  • Bios Güncellemesi
  • XMP Açma
  • Sistem Kurulumu
  • Driver Kurulumu
  • Gerekli Programların Kurulumu

İşe ilk olarak bios güncellemesi ile başlayın. Cihazınızda bulunan anakartın üretici web sitesine gidin. Üretici web sitesi üzerinden cihazınıızn modelini bulun ve drivers kısmına gelin. Drivers, yani sürücüler kısmından en güncel olan bios yazılımını indirerek bir flash belleğe atın. Sonrasındaysa açılış esnasında bios menüsüne girin ve flash bellek ile beraber güncelleme işlemini gerçekleştirin. Eğer güncel biosu indirecek bir cihazınız yoksa bunu sistem kurulumundan sonra da yapabilirsiniz.

XMP Açma

Sıradaki adımınız XMP açmak olacak. Her bilgisayarda bellekler 2400 MHz’ye sınırlı olarak gelir. Bu oranın üzerine çıkmak adına XMP açmanız şarttır. Bu işlem hiçbir şekilde risk taşımaz ve sorun teşkil etmez. Sadece varsayılan olarak gelmeyen bir işlemdir. XMP açım yöntemi anakart modeline göre değişebilmekte. Bios üzerinden gerçekleştirilen bu işlemi anakart bios menünüz üzerinden yapabilirsiniz. Ancak güncelleme sonrasında XMP’nin kapanacağını unutmayın. Size tavsiyemiz bios güncellemesinden sonra XMP açmanız olacak.

Sistem Kurulumu ve Driver Kurulumu

En güncel Windows 10 sürümünü bilgisayarınıza yüklemeniz gerek. Bu işlem son derece kolaydır. En güncel Windows 10 sürümüne Microsoft’un web sayfasından ulaşabilirsiniz. İndirdiğiniz iso dosyasını bir flash belleğe yazarak bios üzerinden format işlemine geçmeniz mümkün. Windows kurulumundan sonra ilk olarak işlemci ve sonrasında da ekran kartı sürücüsünü kurun. Geriye kalan sürücüler otomatik olarak yüklenecektir. Fakat bu iki sürücüyü manuel olarak yüklemeniz şarttır.

Böylelikle cihazınız kullanıma tamamen hazır olacak. Bu işlemlerden sonra Chrome, Firefox, Steam, WinRar, Antivirüs ve benzeri gerekli programların kurulumunu yapabilirsiniz. Bilgisayar topladıktan sonra yapılması gerekenler bu şekilde.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.