Avusturalya Google Konum Bilgisi Üzerine Araştırmalarda Bulundu

0 9

Avusturalya Google konum bilgisi hakkında araştırmalar yaptı. Avusturalya mahkemeleri bu konuda ciddi olarak Google’ı suçlamakta.

Android ekosistemi ile beraber Google’ın elinde ciddi bir güç bulunuyor. Bu güç ise piyasanın yarısından fazlasına hakim olmak. An itibariyle dünya çapında kullanılan telefonlarda baskın iki adet işletim sistemi mevcut, bu işletim sistemleri iOS ve Android şeklinde özetlenebilir. Üstelik Google’a ait olan Android’in bu noktadaki pozisyonu çok daha baskın. Zira Google, mobil telefon ekosisteminin %60’ını Android işletim sistemi ile elinde tutmakta. Üstelik arama motoru ve benzeri servisleriyle de Google, iOS işletim sisteminin de içerisinde bulunuyor. Gerek arama motoru mazında, gerek Gmail bazında ve gerekse Maps bazında Google’a hâlâ daha bir alternatif çıkmadı. Apple her ne kadar haritalar sistemi ile bir alternatif yaratmayı denese de ilgili hususta başarısız olmuştu.

Ancak görünen o ki Google bu noktadaki avantajını iyi niyetli bir şekilde kullanmamakta. Zira Avusturalya mahkemesi tarafından yapılan analizlere göre Google’ın konum servisleri konusunda adaletli davranmadığı görülmekte. Avusturalya mahkemesi yargıçları bu konuda hummalı bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışmanın sonucunda ise alınan veriler son derece ilgin. Bu verilere göre Google kendi uygulamaları için konum bilgisi durumunu adil bir şekilde dengelemiyor. Yani Google’ın uygulamalarında konum bilgisine izin verme ayarı tam manasıyla çalışmamakta. Bu durumun sonucunda da Google, Android ile beraber, kullanıcıların bütün konum bilgilerini elinde tutmakta.

Avusturalya Google Konum Bilgisi Hususunda Ciddi

Bulunan bilgilere göre özellikle 2017 ve 2018 yılları arasında ilgili durum tavan yapmış. Zira bu seneler arasında Google’ın herhangi bir uygulaması için konum seçeneği de bulunmamaktaydı. Bu bağlamda konum geçmişinin bütün Android cihazları tarafından kaydedildiği görüşü mevcut. Eğer 2017 ve 2018 yılları arasından kalma bir Android sürümü kullanıyorsanız muhtemelen konum geçmişiniz hâlâ daha kaydediliyordur. Her zaman en yeni yazılım sürümlerini kullanmanız gerek. Böylece bu tip durumları biraz da olsa engellemenizi tavsiye etmekteyiz. Bunun yanı sıra Avusturalya Google konum bilgisi konusunda alınan net bir karar mevcut değil. Zira yargı süreci bitmemiş vaziyette. Yargılanmanın bitişi ve kararların alınmasıyla beraber gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.