Apple Tazminat Cezasına Çarptırıldı

0 17

Apple tazminat cezasına çarptırıldı. Ünlü şirket bir patent hak ihlalinden dolayı yaklaşık 300 milyon Dolar tazminat cezası ödeyecek.

Söylentilere göre Personalized Media Communiaction, kısaca PMC, Apple’a kendi müzik platformları bazında kullandığı bir özellik adına patent davası açtı. Bu DRM davası Apple Music, iTunes ve AppStore gibi birçok mağaza adına geçerli. DRM davasının detayları bilinmemekte, fakat bilinen şu ki PMC davayı kazandı. Kazanca göre yaklaşık 300 milyon Dolar değerindeki tazminat Apple tarafından PMC’ye ödenecek. Fakat elbette ki Apple bundan memnun değil. Zira memnun olmamaları hususunda haklı nedenleri bulunduğunu da söylememiz mümkün.

İlgili şirketin, yani PMC’nin, bir patent paravanı olduğu söylentiler arasında. Peki patent paravanı şirket nedir? Hemen açıklayalım; patent paravanı şirketler piyasadaki çeşitli patentleri kısa süreliğini almak ve kullanmamak amacındalar. Böylece patentin geçerliliğinin yittiğini düşünen üçüncü prti şirketler o patent ile işlevsel bir özellik oluştururlar. Hemen bu noktada patent paravanı şirketler devreye girmekte. İlgili üçüncü parti şirkete dava açarak patent hak ihlali başvurusu yapan patent paravanı şirket bu yöntemle beraber gelir kazanmayı amaçlar. Amerika’da bu metodun uzun zamandır kullanıldığını bilmekteyiz. Aynı zamanda Avrupa’nın çeşitli vilayetlerinde de metodun kullanıldığı bilinmekte.

Apple Tazminat Cezasına Çarptırıldı, Peki Şimdi Ne Olacak?

Yakın bir süre zarfında Google’ın ilgili markadan kaçındığı da söylentiler arasındaydı. Zira PMC, Google’a da bir patent hakkı ile alakalı olarak dava açmaya hazırlanmaktaydı. Lakin delil yetersizliğinden ve Google’ın dik duruşundan bu dava hiçbir zaman açılmadı.

Apple, dava ile alakalı olarak direkt üst mahkemeye gidecek ve itiraz edecektir. Dolayısıyla sürecin nasıl işleyeceği hâlâ merak konusu. Görünen o ki üst mahkeme PMC’nin patent paravanı bir şirket olduğuna kanaat getirirse ilgili tazminat cezası iptal edilir. Bu bağlamda da Apple’ın tazminat ödemekten kurtulması mümkün. Son olarak patent davası kararının son kullanıcıyı hiçbir şekilde etkilemeyeceğini de belirtelim. Apple tazminat cezasına çarptırıldı, bakalım ilerleyen süreçlerde bu karar mahkeme aracılığıyla değişecek mi yoksa ünlü şirket 300 milyon Dolarlık ücreti ödemek zorunda kalacak mı, göreceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.