Apple Rusya ile Ön Yüklü Yazılımlar Anlaşması Yaptı

0 23

Apple Rusya ile ön yüklü yazılımlar konusunda anlaşma sağladı. Artık Rus yazılımları ön yüklü olarak cihazlarda bulunacak.

Apple’ın Rusya hükümeti ile arasının uzun zamandır bozuk olduğunu bilmekteyiz. Bu durumun en büyük sebebi de Rusya’nın Apple cihazlara kendi uygulamalarını ön yüklü olarak sunmak istemesi oldu. Apple, bu konuda hiçbir ülkeye taviz vermemişti. Öyle ki CIA karşısında açtığı davayı bile kazanan Apple güvenlik konusuna büyük önem vermekte. Ön yüklü uygulamaların da güvenliği zayıflatacağını düşünen firma, bu konuda tavrını net bir şekilde ortaya koymuştu. Ancak görünüşe göre işler birazcık değişecek. Çünkü yeni duyurulan anlaşmaya göre Apple, Rusya hükümeti ile bu konuda mutabık bir konuma varmış durumda.

Rusya hükümetinin kendi uygulamalarını empoze etmek konusunda bir eğilimi mevcut. Genellikle kendi sosyal medya uygulamasını empoze eden Rusya, birçok alternatif uygulamaya da sahip. Gerek ödeme, gerek mesajlaşma, gerek konuşma ve gerekse kamu işleri bazında birçok Rus uygulaması bulunmakta. Rusya, Google ve benzeri Amerikan markalarının yerine kendi uygulamalarının kullanılmasını istiyor. Hatta bazı yöntemlerle vatandaşlarını bu duruma zorunlu tutuyor. Facebook ve Instagram gibi platformların Rusya’da ciddi kısıtlamalara sahip olduğunu bilmekteyiz. Bu kısıtlamaların en büyük nedeni de kullanıcı deneyimini kötüye yormak. Böylece vatandaşlar daha iyi kullanıcı deneyimi sunan VK gibi platformlara geçiş yapabilmekteler.

Apple Rusya ile Ön Yüklü Yazılımlar Konusunda Anlaştı

Bu anlaşmada Yandex’in payı gerçekten çok büyük. Çünkü Yandex, birçok telefonda ön yüklü olarak Google ürünlerinin gelmesinden son derece rahatsız. Hatırlarsanız geçtiğimiz sene Yandex, bu konu hakkında ülkemize de başvuruda bulunmuştu. Bunun üzerine BTK ve Google ikili görüşmeler gerçekleştirerek bir anlaşmaya varmışlardı. Görünen o ki Rusya da Apple ile anlaşmaya vardı. Böylelikle Apple cihazlarda artık Rus yazılımlarının ön yüklü olarak gelmesi mümkün. Dolayısıyla Rusya kendi amacını gerçekleştirmiş gibi gözüküyor. İlgili yazılımların sadece Rusya’da satılan cihazlarda geleceğini belirtelim. Apple Rusya ile ön yüklü yazılımlar konusunda yaptığı anlaşma nedeniyle ciddi tartışma konusu oldu. Apple, bu zamana kadar güvenlik konusundaki sert ve dik duruşuyla tanınan bir firmaydı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.