AMD Zen 5 Intel Katili Olarak Piyasaya Çıkacak

0 3

AMD Zen 5 Intel katili olarak gelebilir. Twitter üzerinden ortaya çıkan bu söylenti donanım dünyasında ciddi tartışmaya yol açtı.

An itibariyle AMD’nin işlemci pazarındaki liderliği ele geçirdiği herkes tarafından kabul edilmekte. Gerek güç tüketimi, gerek performans ve gerekse fiyat bazında AMD gerçekten önde duruyor. Zira bir zamanlar AMD’yi bu konularda ezen Intel, artık AMD’ye boyun eğmek zorunda. Fakat elbette ki bu süreç sonsuza kadar böyle devam etmeyecek. Nasıl ki AMD bir şekilde Intel’i geçmeyi başardıysa, Intel de doğru adımlarla ve planlamayla AMD’yi geçebilir. Ancak AMD bu sefer Intel’in yaptığı hataya düşmek istemiyor. Bu bağlamda da  şirket politikalarını ve satış temellerini tamamen bunun üzerine kuruyor.

Ortaya atılan bir iddiaya göre AMD, yeni işlemci mimarisi Zen 5 için Intel’in Alder Lake mimarisini beklemekte. Böylece AMD rakibinin mimarisini görmek suretiyle kendi olası açıklarını kapatmayı ya da güçlü yönlerini bastırmayı amaçlıyor. Elbette ki bu politika son derece doğru. Zira bir rakibinizi ekarte etmek istiyorsanız yapmanız gereken de tam olarak budur. Intel’in yeni mimarisi olacak Alder Lake için ise durumlar karışık. Zira Alder Lake’in daha AMD’nin ulaştığı nanometre bazındaki küçülmeye bile erişemeyeceği söylenmekte. Bu bağlamda da otoriteler ve analistler bu rekabette Intel’e kesinlikle şans vermiyor. Ancak rekabette AMD’nin karşısına dikilen yeni bir oyuncu da var, o da Apple.

AMD Zen 5 Intel Katili, Peki Ya Apple?

Apple’ın M1 çipiyle birlikte bir devrimi başardığını söylememiz mümkün. Apple, bu çiple beraber bilgisayar performansındaki gücü tabletlere ve hatta telefonlara aktarmayı başardı. x86 yerine ARM tabanlı olan bu çipler elbette ki AMD ve Intel’in ürünleriyle aynı klasmanda değil. Fakat ARM tabanlı uygulamalar geliştirildikçe ve bu uygulamaların x86 portlarından daha verimli çalıştığı keşfedilince işler böyle olmayacak. Müşteriler ve üreticiler bir anda ARM tabanlı sistemlere kaymaya başlayacaklar. Bu durumun sonucunda da AMD ve Intel’in artık Apple ile rekabet etmeye başlaması mümkün.

AMD Zen 5 Intel katili olarak piyasaya çıkacak, bu durumun sonuçlarını ise bize zaman gösterecek. Fakat işlemci dünyasındaki asıl rekabet Apple’ın araya girmesiyle beraber gerçekten başlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.