AMD Kripto Para Mining Sınırlaması Yapmayacak

0 23

AMD kripto para mining sınırlaması yapmayı düşünmüyor. Şirket, önceliklerinin oyuncular ve sonrasında da teknoloji olduğunu belirtti.

Nvidia’nın kripo para konusunda bazı sınırlamalar getirmeye çalıştığını bilmekteyiz. Fakat geçtiğimiz günlerde bu sınırlamanın hiçbir işe yaramadığını öğrenmiştik. Zira madencilik karşıtı olarak modlanan ve düşük kazım hızlarıyla çalışan RTX 3060 hacklendi. Dolayısıyla bu tür önlemlerin sadece geçici olacağını ve uzun vadede herhangi bir yarar sağlamasının düşük bir ihtimal olduğunu söylemek mümkün. Ancak görünen o ki AMD işin bu tarafıyla ilgilenmiyor. AMD daha çok pazarlama konusuyla ilgilenerek madencilere daha fazla ekran kartı satmak peşinde. Fakat elbette ki şirketin önceliği her zaman oyuncular.

AMD yetkilileri yaptıkları son söyleşide herhangi bir ekran kartına madencilik sınırlaması uygulamayacaklarını açıkladı. Oyuncular adına daha fazla teknoloji geliştirmek amacında olduklarını söyleyen firma, madenciler için farklı erkan kartları çıkartmak istiyor. Böylece AMD hem oyunculara hem de madencilere hitap etmek amacında. Oyun teknolojilerinin daha farklı bir çizgide ilerlediğini belirten firma yetkilileri, oyun teknolojilerini geliştirmek adına mimari yapının oldukça önemli olduğundan bahsettiler. Son olarak da mimari değişikliklerin kazım hızlarını yüksek bir oranda etkilemeyeceğini ve dolayısıyla da herhangi bir sınırlamaya ihtiyaç olmadığını belirttiler.

AMD Kripto Para Mining Engellemesi

AMD halihazırda mining konusundaki lider firma. Zira birçok miner AMD’nin ekran kartlarını kullanıyor. Gerek 5000 serisi ve gerekse RX 500 serisi bu konuda öncü modeller. Kazım hızı ve fiyat konusunda AMD ciddi oranda öne çıkmakta. Ayrıca madencilik furyasının bir gün biteceği çok açık. Çünkü bir noktadan sonra kazanç başına düşen Ethereum sayısı azalacak. Üstelik Ethereum 2.0 ile Ether madenciliğinin bitmesi de söz konusu. Eğer Ethereum değeri hızla düşerse bu oran çok daha azalacaktır.

Haliyle AMD madencilik furyası bitmeden yapabileceği maksimum kârı elde etmek istiyor. Bu nedenden ötürü bir sonraki ekran kartlarına sınırlama getirmeyecekler. Rakipleri karşısında ilginç ve değişik kararlar alarak öne çıkma imkânı yakalayan AMD, ekran kartı hususunda belirleyeceği stratejiyi açıkladı. AMD’nin işlemci dünyasında rakibi Intel’i de bu şekilde alt ettiğini hatırlayalım. Uzun vadede AMD kripto para mining engellemesi söz konusu olmayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.