Toshiba’dan enerji tasarrufu yapan demiryolu sistemi!

Japon elektronik üretim şirketi Toshiba, Berlin’de düzenlenen InnoTrans fuarında, trenlerin frenleme sırasında ürettikleri enerjiyi depolayarak, diğer trenlerin ve şehir elektrik şebekesinin kullanımına sunan yeni batarya sisteminin tanıtımını yaptı.

Yolcu ve eşya taşımacılığının yanı sıra ulaşım altyapısı için en son trendlerin, yeniliklerin, sürdürülebilir çözümlerin öne çıktığı fuarda sergilenen söz konusu batarya sistemi hakkında AA muhabirine açıklamada bulunan Toshiba İş Geliştirme Yöneticisi Toyoaki Fujita, trenlerin istasyonlara yaklaşırken fren yaptığını bu sırada sürtünme dolayısıyla enerji üretildiğini söyledi.

Fujita, rejeneratif frenleme sırasında oluşan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çevrilerek TESS adını verdikleri batarya sistemlerinde depoladıklarını belirterek, “Üretilen elektrik enerjisi ise istasyondan tekrar hareket ederken diğer trenler tarafından kullanılıyor, istasyon için kullanılıyor. Kullanılmayan enerji de kentlerin elektrik şebekesine aktarılıyor” diye konuştu.

Günümüzde gittikçe elektrik enerjisine olan ihtiyacın arttığına işaret eden Fujita, sürdürebilir ve enerji verimliliği artıran batarya sistemleri için Ar-Ge faaliyetleri yaptıklarını kaydetti.

Aşağıdaki metin toshiba’nın resmi sitesinden alıntı yapılarak, türkçeye çevrilmiştir.

Toshiba geliştirdiği demiryolu araçları için verimlilik ve çeşitli ekipman enerji tasarrufu ve sistemleri teşvik etmektedir.

Çevre dostu lokomotifleri ve vagonları sistemleri olası sınırlı enerji tüketimi ile çalışmasını yapan güç tüketimi miktarı ve Otomatik Tren İşletme (ATO) sistemi gibi sistemlerde enerji kaybını sınırlandırarak terfi; izler ve stok elektrikli ekipman haddeleme çalışmasını kontrol eden tren kontrol ve izleme sistemi; bir yüksek verim sabit mıknatıslı senkron motor (PMSM) kullanan sevk sistemi; hem klima sistemi, aydınlatma sistemi ve enerji depolama uygulamaları sistem gibi hususlarla olarak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir