11. Jenerasyon İntel İşlemciler Çekirdek Problemi Yaşayabilir

0 25

11. jenerasyon Intel işlemciler çekirdek problemi yaşayabilir. Yaşanan onca şeye rağmen Intel hâlâ akıllanmamış gibi gözüküyor.

Bir zamanlar Intel’in işlemci dünyasındaki lider firma olduğu herkes tarafından kabul edilmekteydi. Öyle ki firmanın rakibi olan AMD hiçbir şekilde kendisine kafa tutamıyor ve son derece geri teknolojilerle işlemci üretimine devam ediyordu. Sürekli ısınan, problemler ortaya çıkartan ve kullanıcılarını mağdur eden AMD işlemciler karşısında Intel son derece kuvvetliydi. Fakat bir noktadan sonra durum tersine döndü. AMD son derece kuvvetli bir mühendislikle güçlü işlemciler çıkartarak rakibi Intel’e kafa tutmaya başladı. Artık çok daha ucuz fiyatlarla çok daha fazla çekirdeğe AMD işlemciler sayesinde ulaşabilmekteydik.

Bunun sonucunda da Intel’in işlemci dünyasındaki tahtını AMD ele geçirdi. Intel, her yeni jenerasyonla birlikte anakart değişimi zorunluluğu sunmasıyla ve düşük çekirdekli işlemcilerle AMD’ye cevap veremedi. Intel sadece dört ya da altı çekirdek sunabilirken AMD aynı fiyatla on iki çekirdeğe kadar işlemci sunmaya başladı. Kullanıcılar da haliyle AMD’yi daha fazla tercih ettiler. Hatta AMD’nin üç jenerasyon boyunca aynı anakarta destek verdiğini de hatırlatalım. Bütün bu etkenlerin toplamı dolayısıyla da AMD öne çıkan bir firma haline geldi.

11. Jenerasyon Intel İşlemciler Çekirdek Sayısında Kısıtlama Yapacak

Görünüşe göre Intel bu konuda hâlâ akıllanmamış durumda. Son gelen haberlere göre Intel işlemciler düşük çekirdeklerle beraber gelecekler. Çekirdek sayısından daha çok çekirdek performansına önem veren Intel, geçtiğimiz yıl içerisinde de bu konudaki liderliğini kaybetti. Dolayısıyla firmanın düşük çekirdekli işlemciler sunması adına artık hiçbir anlam kalmadı. Zira AMD’nin teknolojisi tekli çekirdek hızında da Intel’e yetişti. Dolayısıyla Intel gerçekten de bu kararı alacaksa elinde çok kuvvetli bir koz bulunmalı. Aksi durumda kullanıcıların ibresi yeniden AMD’ye dönecektir.

Gelen bilgilere göre Intel’in Core i9-11900K işlemcisi sekiz çekirdek ve on altı izlekle gelecek. İşlemci, 5,3GHz’ye kadar hız aşırtma alabilirken 3200MHz DDR4 bellek desteği sunacak. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus ise bir önceki jenerasyondan olan 10900K’nın daha fazla çekirdek ve izlek sayısı sunmasıydı. 10900K 10 çekirdek ve 20 izleğe sahip. Dolayısıyla Intel bu konuda bir gerileme yaşamakta. Fakat bu gerilemenin işlemci dünyasına ne kadar yansıyacağı meçhul. İlerleyen zamanlarda AMD’nin bu duruma cevabı nasıl olacak göreceğiz. 11. jenerasyon Intel işlemciler çekirdek sayısında kısıtlamaya gidecek gibi duruyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.